Egyre több amerikai hagyja el az olyan liberális városokat, mint New York és LA, például Texas, Tennessee és Florida. Az Old Dixie újra felfelé halad, és ez jó hír az USA számára.
Ha mindannyian lázadó kiáltással szólunk, a Dél újra feltámad
– így szól a régi konföderációs dal.
Másfél évszázaddal később a csatakiáltás valóra válhat. Nem, nincs küszöbön álló polgárháború (néhány heves dübörgés ellenére). Ehelyett, ami jelenleg az amerikai délen zajlik, az egy kulturális és gazdasági váltás, amely képes átalakítani – és valószínűleg megmenteni – az amerikai életmódot.
Az 1840-es években a nyugati népvándorlás együtt járt a gazdasági lehetőségekkel, a földtulajdonnal és a gazdálkodással. Az úttörők, akik nyugat felé tartottak az Oregon Trail-en, céllal és elképzeléssel bővítették ki az amerikai területet.
A 19. században ez a terjeszkedés mindennél jobban jelentette az igazi szabadságot – a szabadságot, hogy közvetlenül magáról a földről induljon el és boldoguljon gazdálkodás és aranybányászat révén.
Ahogy egyre több amerikai indult nyugat felé, nemcsak növelték a földtulajdont, hanem elterjesztették a szabadság és függetlenség amerikai értékeit is. A nagy nyugati terjeszkedés kulturálisan és gazdaságilag egyaránt formálta a nemzetet.
2021-ben most kezdünk látni egy új mozgalmat, amely átformálja Amerikát, de ezúttal minden út délre vezet.
Ahogy a családok és a vállalkozások elhagyják az olyan kék államokat, mint Kalifornia és New York zöldebb – vagy inkább gyakran vörösebb – legelőkre, Amerika egykori konföderációs államai folyamatosan egyfajta ígéret földjévé válnak. Az olyan államok, mint Texas, Oklahoma és Tennessee, amelyek már rég kiheverték zaklatott múltjukat, a lehetőségek és a szabadság virágzó bástyái.
Idén augusztusban a California Globe arról számolt be, hogy 2021-ben több vállalkozás hagyta el Kaliforniát, mint bármikor korábban, és a többség Texasba költözött.
Köztük volt a Hewlett Packard és a Tesla is – két hatalmas veszteség az egykori aranyállamnak.
A média sokkot színlelt, de mindenki tudja, hogy az üzlet ritkán virágzik a nagy kormány hüvelykujja alatt.
Gavin Newsom és a Covid alatti zsarnoki uralma (több mint két évvel később még mindig nem hajlandó feloldani a sürgősségi parancsokat) sokak számára volt a koporsó szöge, különösen a kisvállalkozások számára.
A Covid-19-zárlatokat és korlátozásokat leszámítva Kalifornia néhány évvel ezelőtt elvesztette fényét a burjánzó politikai korrupció miatt, amely egy egykor csodálatos államot a földbe taszított.
A bûnözés, a hajléktalanság, a koszos utcák, a magas jövedelem- és ingatlanadók és a lehetetlen lakásárak néhány oka annak, hogy sokan elmenekülnek az államból. És bármennyire is próbálja Newsom kormányzó és tanácsa tagadni, a nagy kivándorlás folytatódik. Kaliforniának egyszerűen nincs sok kínálata a biztonságra, szabadságra és jólétre vágyó amerikaiaknak. Ugyanez igaz New Yorkra is.
Matthew Peterson, az American Mind – a tisztelt Claremont Institute kiadványa – alapító szerkesztője tavaly elhagyta Kaliforniát feleségével és két gyerekével, és sokkal jobb életet talált az egész családnak. Miután 25 évig figyelte Kalifornia egypárti uralmát, tudta, hogy a kilépés az egyetlen lehetőség.
Valójában egyszerűen nincs senki Kaliforniában, aki befizesse azt, ami a megmentéséhez szükséges lenne
– magyarázza.
Új államában, Texasban, ahol a milliárdos Elon Musk él, úgy érzi, újra Amerikában él – az igazi lehetőségek földjén. Peterson elmondása szerint azért választotta Dallast, mert a város vonzza a tehetségeket, nemzetközi jövőképe van, és több mint egy évtizede folyamatos növekedéssel az „ingatlan naprendszer Jupiterének” nevezi .
Azon viccelődik, hogy először a kaliforniai rendszámmal az autóján fedezte fel a várost, és nevet:
Nem szeretnék olyan helyen élni, ahol az emberek nem diszkriminálnának engem a kaliforniai címkém miatt.
De tréfát félretéve, nagy lehetőségeket lát benne. Dallasban azt mondja: „nagy, merész dolgokat építhetsz”. Peterson pontosan ezt csinálja látnoki új cégével, a New Foundinggal.
„Az amerikaiak látják a felébredt tőke és a radikális eszmék problémáit a közszférában” – mutat rá Peterson, és ez nem csak a pártpolitikáról szól. Amikor a médiától és a művészettől az üzleti életig és a pénzügyekig mindent megfojtanak a szélsőségesek, és eltörik a kultúrát, a kreativitás elfojtódik. Itt lép be a New Founding , hogy „egy digitális közösséget építsen”hogy szolgálja az amerikai népet. Peterson szerint a hosszú távú vízió az, hogy összehozza az álmodókat, az alkotókat és a látnokokat, valamint az erőforrásokat egy párhuzamos gazdaság felépítéséhez.
A New Founding hírlevél profiljai olyan vállalkozásokat választanak ki, amelyek úgy döntenek, hogy kihagyják az ébredt politikát, és ehelyett egyszerűen csak az átlagos amerikaiakat akarják kiszolgálni.
Ez eddig egy egyszerű és nyilvánvaló okból visszhangzik: az emberek olyanoktól akarnak vásárolni, akik nem utálják őket.
Az új gazdasági infrastruktúrával járó oldalra ébredés egy előremutató út a szabadság eredeti amerikai eszméjének terjesztéséhez. És azt a szabadságlámpást, amelyet Peterson és mások meggyújtanak, nagy sebességgel viszik át a déli államokon.
És nem csak a médiavállalatok és a hírességek menekülnek az északi és nyugati partokról.
A hétköznapi amerikai családok napról napra özönlenek a déli városok külvárosaiba. Ha bármilyen időt tölt a migrációval foglalkozó online csoportokban , több ezer embert fog találni, akik tanácsot kérnek és adnak is a választott úti céljukkal kapcsolatban.
A kaliforniaiak és a New York-iak kétségbeesetten és szomorúan, de a hangjukban reménnyel osztják meg tapasztalataikat a keleti és déli mozgásról.
Sokan szeretik Oklahoma és Arkansas vidéki tájait, ahol dollárjuk sokkal messzebbre mehet több területért és négyzetméterért.
Mások a kisebb, de robusztus városokat, Nashville-t, Clarksville-t, Raleigh-t és Charlestont részesítik előnyben. 2021 első számú úti célja még mindig a Lone Star állam volt, különösen a külvárosok.
Ezek a lépések kétségtelenül jelentős társadalmi-gazdasági hatással lesznek a déli államokra, ösztönzik a munkahelyek növekedését és megváltoztatják az ingatlanpiacot – jó és rossz irányba.
Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy sokan már most siránkoznak az egykor megfizethető lakásárak miatt a virágzó Houston, Austin, Atlanta és Nashville külvárosi közösségeiben, amelyek az elmúlt két évben mind az egekbe szöktek.
De van egy jó oldala is. Amint arra Mathew Peterson rámutatott, nagyon könnyen lehet – és igaz, hogy túl korai ezt megbizonyosodni –, hogy nagyrészt konzervatív és mérsékelt beállítottságú szavazók vonzódnak a szabad államokhoz.
Érdekes módon egy másik kulturális ébredés is szerepet játszhat.
A dél, amellett, hogy túlnyomórészt konzervatív (a főbb városi területek ellenére), Amerika Bibliaöve.
Bár a vallás nem lehet motiváló tényező, kétségtelen, hogy a kereszténységgel kapcsolatos hagyományos értékek vonzzák az amerikaiakat az élet minden területéről, mert kéz a kézben járnak az alacsony bűnözéssel, a biztonsággal és a tiszta, csendes közösségekkel. Hiszen ezek a tulajdonságok egykor az amerikai élet mércéjét jelentették, országszerte. Ezzel a nagy déli vándorlással talán újra lesznek.
Mindez felveti a kérdést, hogy fog kinézni a Biblia Öv öt, 10, 20 év múlva?
A virágzó üzlet, a kreatív energia és az álmok és birodalmak építésének szabadsága révén a Dél megőrzi varázsát és lelkét, vagy mindez elveszik?
Az író véleménye szerint – és történetesen déli származású vagyok – az egykori konföderációs államok döntő fordulóponthoz érkeztek. Igen, van esély arra, hogy a part menti elit meglátja szülőföldem vonzerejét és annak minden déli kényelmét, szőnyegzsákolóként beköltözik és „Kalifornia” az egész régiót.
De ennek nem kell így lennie. Amiben a déliek és különösen a déli keresztények nagyon jók, az a határok megállapítása.
Ahol én Georgia vidéki területéről származom, gyakori volt, hogy a bejárati ajtókon táblákat láttak, amelyeken ez állt:
Én és a házam pedig az Urat fogjuk szolgálni.
Van egy olyan kultúra, amely nemzedékekbe mélyen beleivódott, és amely azt mondja, hogy mindenkit szívesen látunk, de ügyelnünk kell a modorunkra, és tisztelnünk kell a mi szokásainkat.
A déliek még mindig imádkoznak étkezéseikért az éttermekben.
Ha gondod van vele, nyugodtan felszállhatsz az US 23-ra és indulhatsz észak felé.
Ennek ellenére sok újonc marad, és ahogy Mr. Peterson leírta, nagy, merész dolgokat fognak építeni Délen.
És ahogy emelkedik a dél, úgy fog emelkedni Amerika is.
A cikk szerzője Memoree Joelle Los Angelesben élő író és alkotmányos konzervatív.
Magyar Tudat