
A francia iskolákban dolgozók tízezrei indítottak országos tiltakozást a kormány Covid-politikája ellen.
A franciaországi tanárok, adminisztrátorok és iskolai alkalmazottak csütörtökön megtagadták a munkahelyi megjelenést, és azt követelték, hogy a kormány vizsgálja felül a Covid-járványra vonatkozó politikáját, amely szerintük következetlen, és nem védi a diákokat és az alkalmazottakat.
A kormány haragot váltott ki az oktatási szakemberekből, amiért ismételten megváltoztatta az iskolák Covid-betegséggel való megküzdésére vonatkozó politikáját. A karácsonyi szünetről órára visszatérő diákoknak a kormány új Covid-tesztelési szabályokat jelentett be az iskolák számára, amelyek azóta kétszer változtak.
Elisabeth, a SE-UNSA Pedagógusok Szakszervezetének országos titkára:
Olyan mértékű elkeseredettség, fáradtság és harag van bennünk, hogy nem volt más lehetőségünk, mint sztrájkot szervezni, hogy erős üzenetet küldjünk a kormánynak.
Néhány párizsi iskola teljes egészében bezárt a fellépés miatt, míg mások csak a nélkülözhetetlen dolgozók gyermekei számára voltak nyitva.
Egy szülő támogatását fejezte ki, amikor a sztrájkkal kapcsolatos álláspontjáról kérdezték, hogy „értik” , hogy a pedagógusok miért tették ezt a lépést, „mert a protokoll nem alkalmazható” a kormány szemléletváltása miatt.
A tanári szakszervezetek arra számítottak, hogy az általános iskolai dolgozók 75%-a és a középiskolai tanárok 62%-a csatlakozik az egynapos sztrájkhoz. Az oktatási minisztérium azt állította, hogy a tényleges részvételi arány alacsonyabb volt, az általános iskolák mindössze 38,5%-a és a középiskolások 24%-a sztrájkolt, olvasható itt.
„Tudom, hogy nehéz, de a sztrájk nem oldja meg a problémákat. Egy vírus ellen nem lehet sztrájkolni” – mondta Jean-Michel Blanquer oktatási miniszter csütörtökön a BFM TV-nek.
A kormány kezdetben azt a politikát hajtotta végre, hogy gyorsan bezárják az osztályokat, amelyek pozitív Covid-esetről számoltak be, ehelyett megpróbálták a lehető legtovább nyitva tartani az iskolákat, még akkor is, ha ez bonyodalmakat okoz az alkalmazottaknak.
Az egész oktatási közösség kimerültsége és elkeseredettsége soha nem látott szintet ért el
– áll 11 oktatási szakszervezet közös közleményében, amelyben felszólítják a kormányt, hogy rendezze ezt a „zűrzavaros helyzetet” , amely „szüntelen alapváltásokat” eredményezett.
Fotó: The Guardian
Magyar Tudat