Munkahelyeket teremtünk, de leginkább külföldi vállalatok termeltetik ki velünk azt a profitot, amely értelemszerűen nem itthon marad. A makroszintű elemzés hazai munkahelyekre gyakorolt hatását szakemberek eddig nem fejtették ki, pedig ma már saját bőrünkön tapasztaljuk, hogy az üres álláshelyek betöltése leginkább a privatizáció hatásaira vezethető vissza.
Üres álláshelyek – pályáztatás
A kereslet kínálat viszonya jó indok és pusztán csak kifogás arra, hogy a meghirdetett álláshelyek csak zárt körből, illetve a fiatal, tapasztalatlan munkavállalók köréből kerüljenek ki. Sok a képzett szakember – mondhatnánk, ám napjainkban teljesen másról van szó. Szigorú pályázati feltételeknek tökéletesen megfelelő, sok százezer álláskereső próbál reménytelenül kívülről bejutni a szakképzettségének megfelelő munkahelyre. Benyújtja a szükséges dokumentumokat, több fordulós hercehurcán vesz részt, aztán válaszra vár. Hiába. Leginkább ugyanis még válaszra sem méltatják. Indoklás nélkül kerülnek pályázati anyagok ki tudja hová (személyes adatvédelem divatos ügye ez esetben nem lényeges). Az ügyesebbek párhuzamosan sok helyre jelentkeznek, így a nagy számok törvénye szerint jobban valószínűsíthető a siker.
Jó szakmai végzettség(ek)re, hosszú gyakorlati tapasztalatra nincs szükség
A nagy gyakorlattal rendelkező szakembereket korábban megbecsülték, ők voltak a vállalatok kulcsfigurái. Stabil tudásuknak köszönhetően a kapkodás, a sorozatos hibák és az ebből fakadó munkahelyi feszültség szinte teljességgel ismeretlen volt. Napjainkban azonban sajnos éppen ők azok, akiket nem szívesen alkalmaznak, leginkább anyagi okokra hivatkozva. A profitorientált vállalatok és az intézmények ugyanis inkább vállalják a kockázatot és pályakezdők bérén spórolva egyensúlyoznak.
Fiatalok küzdelme a ranglétra felsőbb fokára jutásáért
Hihetetlen harc folyik a fiatalok körében a munkahelyhez jutásért és a hierarchia felsőbb szintjeinek eléréséért. Megtanultak „jó” munkahelyi pályázatot írni és tudják, hogy kell eladni magukat a munkaerőpiacon. A legharcosabb titánok semmitől nem riadnak vissza, hiszen a tanult képességek eladása jelenti a megélhetést. Versenyeztetik őket és állandó bizonyítási kényszer alatt állnak. A szelektálódás harca és eredménye azonban döbbenetes, ugyanis tapasztalataink alapján nem a kiváló tanulmányi eredményt elértek kerülnek ki a megmérettetések sorozatából győztesen, hanem leginkább az ügyeskedők.
A privatizáció hatása
A rendszerváltás után még egy rövidke ideig jól működő munkaerő piaci helyzetet a külföldi vállalatok megjelenése egy csapásra tönkretette. A „gazdaságilag nem hatékony” agrár-ipari termelésünk felszámolásával és a helyébe ültetett külföldi érdekeltségekkel idegen kultúra, idegen céljainak történő megfelelés kikényszerítése történik, amit a legnagyobb jóindulattal sem lehet munkahelyteremtésnek nevezni. Jelen helyzetünkben, saját hazánkban, felszínessé tett szakértelemmel alamizsnáért dolgozunk és még annak is örülnünk kell, ha egyáltalán álláshoz jutunk.
magyartudat.com