
Fotó: VOX
A NATO az Ukrajna körül kialakult helyzet miatt további erők küldését tervezi Kelet-Európába. Az erre vonatkozó nyilatkozatot közzétették a NATO honlapján.
Friss:
Az Egyesült Államok az Ukrajna körüli feszültségek közepette növeli a csapatok készültségét a területén és külföldön. Ilyen nyilatkozatot tettek január 24-én, hétfőn a Pentagonban, amelyben pontosították, hogy 8,5 ezer katonát helyeztek készenléti állapotba, hogy Európába telepítsék a NATO-erők megerősítésére.
A NATO-szövetségesek készenlétbe helyezik erőiket, és további hajókat és vadászrepülőgépeket küldenek a NATO kelet-európai bevetéseire, megerősítve a szövetségesek elrettentő erejét és védelmét, miközben Oroszország folytatja katonai koncentrációját Ukrajnában és környékén.
áll a közleményben.
Az elmúlt napokban számos szövetséges tett bejelentést a jelenlegi vagy közelgő bevetésekkel kapcsolatban.
Dánia fregattot küld a Balti-tengerre, és négy F-16-os vadászgépet készül telepíteni Litvániába a NATO régóta fennálló légirendészeti küldetésének támogatására a térségben.
Spanyolország hajókat küld a NATO haditengerészeti erőihez, és fontolgatja vadászgépek küldését Bulgáriába. Franciaország készségét fejezte ki arra, hogy csapatokat küldjön Romániába a NATO parancsnoksága alatt.
Hollandia áprilistól két F-35-ös vadászrepülőgépet küld Bulgáriába, hogy támogassa a NATO légirendészeti tevékenységét a térségben, valamint egy hajót és szárazföldi egységeket állít készenlétbe a NATO Reagáló Erői számára.
Az Egyesült Államok azt is egyértelművé tette, hogy fontolgatja katonai jelenlétének növelését a Szövetség keleti részén.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt mondta:
Üdvözlöm azokat a szövetségeseket, akik további erőkkel járulnak hozzá a NATO-hoz. A NATO továbbra is megtesz minden szükséges intézkedést valamennyi szövetséges védelme és védelme érdekében, beleértve a Szövetség keleti részének megerősítését is. Mindig reagálni fogunk biztonsági környezetünk bármilyen romlására, beleértve a kollektív védelmünk megerősítését is.
A NATO egy „védekező” katonai szövetség.
A Krím 2014-es illegális annektálása miatt a NATO megerősítette jelenlétét a szövetség keleti részén, többek között négy többnemzetiségű harccsoporttal Észtországban, Lettországban, Litvániában és Lengyelországban.
Ezek az egységek, amelyeket az Egyesült Királyság, Kanada, Németország és az Egyesült Államok vezet, többnemzetiségűek és harcképesek.
A NATO jelenléte világossá teszi, hogy egy, a szövetséges elleni támadás az egész Szövetség elleni támadásnak minősül.
2014 előtt nem voltak NATO-erők a Szövetség keleti részén.
Magyar Tudat