
Jens Stoltenberg főtitkár szerint több mint 300 000 NATO-katonával bővítik a keleti határt | Szergej Supinsky/AFP a Getty Images segítségéve
A NATO több mint 300 000 fősre növeli magas készültségű haderejét – jelentette be hétfőn a szövetség főnöke azon tervek részeként, amelyek szerinte
kollektív védelmünk és elrettentésünk legnagyobb átalakítása a hidegháború óta.
A NATO jelenlegi reagáló erői megközelítőleg 40 000 katonát jelentenek.
Jens Stoltenberg főtitkár a NATO-vezetők csúcstalálkozója előtt újságíróknak nyilatkozva kijelentette , hogy a transzatlanti katonai szövetség megerősíti keleti védelmét, és új modellt fogad el annak védelmére.
A Szövetség keleti részében dandárszintre növeljük harccsoportjainkat
– mondta Stoltenberg, hozzátéve, hogy a szövetségesek
átalakítják a NATO Reagáló Erőit, és jóval 300 000 fölé emelik a magas felkészültségű erőink számát.
Az EU keleti országai – és különösen a balti államok – a NATO-t szorgalmazták, hogy növelje csapatainak számát keleti határai mentén, hogy jobban megvédje a szövetség minden részét és elriassza Moszkvát.
Az új tervek szerint, amelyeket a NATO-vezetők madridi csúcstalálkozóján hagynak jóvá a héten, a szövetségesek több fegyvert helyeznek el keleten – és kijelölik a terület védelméért felelős erőket.
Mindazonáltal ezeknek az erőknek nagy része nem állandóan a keleti szárnyon állomásozik, hanem a régión keresztül forog kiképzések céljából.
A modell „több előre elhelyezett felszerelést és katonai készleteket”, valamint „több előre telepített képességet, például légvédelmet” és „megerősített vezetést és irányítást” fog tartalmazni
– mondta Stoltenberg.
Az új védelmi tervekben „meghatározott szövetségesek védelmére előre kijelölt erők” szerepelnek majd, amelyek „együtt gyakorolnak a hazai védelmi erőkkel”, „megismerkednek a helyi terepekkel, létesítményekkel és új előre elhelyezett állományainkkal, hogy zökkenőmentesen reagálhassanak”és gyorsan minden vészhelyzetre” – mondta a NATO-főkapitány.
Németország már bejelentette, hogy nagyobb erőket határoz meg Litvánia védelmének fokozására, és más országok – például az Egyesült Királyság – hasonló ígéreteket tehetnek a következő napokban.
Gitanas Nausėda litván elnök pénteken arra figyelmeztetett, hogy a térségben tapasztalható új biztonsági feszültségek – és különösen a szomszédos Fehéroroszországban bekövetkezett változások –
nem hagynak időt a reakcióra”, mert az orosz csapatok „könnyen bevethetők határunk közelében.
A litván vezető a POLITICO-nak elmondta, hogy „a legfontosabb” a balti országok számára az, hogy „nagyon egyértelmű biztosítékokat kapjanak” a szövetségesek a „láthatóbb előrelépésről itt a balti országokban”.
Magyar Tudat