
A NATO közölte Oroszországgal, hogy az egyre feszültebb viszonyok közepette nem vették le az asztalról a találkozóra való meghívást, mivel Moszkva aggodalmának ad hangot amiatt, hogy az Egyesült Államok vezette katonai blokk közel lép a saját bevallása szerinti határaihoz.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a „korunk békepolitikájáról” szóló megbeszélés részeként szerdán beszédében kijelentette, hogy a szervezet támogatja „az Oroszországgal szembeni kettős megközelítést; elrettentés, védekezés, de párbeszéd is.”
Nincs ellentmondás… aközött, hogy határozottak vagyunk a keleti szomszédunkkal szembeni stratégiánkban, ugyanakkor részt veszünk a kommunikációban
– tette hozzá.
Megismételte Moszkvát is, hogy mérsékelje állítólagos felhalmozódását az ukrán határon, „és átláthatóvá tegye szándékait”. Orosz tisztviselők azonban az elmúlt hetekben felléptek, hogy elutasítsák az ilyen állításokat.
Stoltenberg korábban sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy 18 hónapja nem tartották meg a NATO-Oroszország Tanács ülését, és hangsúlyozta, hogy a meghívás továbbra is fennáll.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azonban a múlt hónapban kijelentette, hogy a kettőjük közötti korábbi párbeszéd eredménytelennek bizonyult, és a blokk jobban érdekelt abban, hogy Moszkvát Kijevről tartsa meg.
Az egész érdekük a propaganda felkorbácsolása és Oroszországra gyakorolt nyomás volt
– mondta Lavrov.
Stoltenberg kijelentései a Moszkva és a katonai blokk között újra fellángolt feszültségek közepette hangzottak el. Vlagyimir Putyin orosz elnök keddi beszédében kijelentette amerikai kollégájának, Joe Bidennek, hogy országa „komolyan érdekelt” „megbízható és szilárd jogi garanciák” megszerzésében, amelyek kizárják a NATO kelet-európai terjeszkedését, valamint „offenzíva” bevetését. csapásmérő fegyverrendszereket az Oroszországgal szomszédos országokban.”
Lavrov a múlt héten megkongatta a vészharangot, és kijelentette, hogy
jelentős egységeket és fegyverzetet a NATO-országokból, köztük az amerikaiakból és a britekből, közelebb visznek határainkhoz.
A vezető diplomata azt mondta, hogy a szomszédos Ukrajnában „egyre több erő és felszerelés halmozódik fel a Donbászban lévő érintkezési vonalon, egyre több nyugati oktató támogatásával”, és figyelmeztetett, hogy az állítólagos oroszellenes akciók átcsaphatnak konfliktusba.
A múlt hónapban Lavrov helyettese, Alekszandr Grusko elítélte Stoltenberg azon terveit, hogy amerikai robbanófejeket szállítson kelet-európai országokba, azzal érvelve, hogy azok veszélyeztetik a két fél között aláírt békemegállapodásokat, olvasható itt.
Októberben Moszkva közölte, hogy felfüggeszt minden közvetlen kétoldalú kapcsolatot a NATO-val, és bezárja a blokk orosz fővárosi irodáinak ajtaját. A lépés válaszként született nyolc orosz diplomatának a brüsszeli központból való kiutasítására, amiről azt feltételezik, hogy a nem titkolt „kémkedésben” való részvételre hivatkoztak.
Fotó© REUTERS / Yves Herman
Magyar Tudat