Mindannyian jól tudjuk, hogy Magyarország ásványkincsekben gazdag, a kitermelés valahogy mégis akadozik. Az ásványgyűjtők ismerik talán legjobban azt a rengeteg lelőhelyet, ahol természeti kincsek rejtőznek a föld mélyén, vagy éppenséggel a felszínén. Furcsa, hogy a bányászat éppen a magyar vállalatok számára nem gazdaságos.
Az MTI tegnapi hírközlése szerint, Indulhat a mecseki szénvagyon UCG-technológiás kitermelése, miután a magyar parlament elfogadta a bányászatról szóló törvény módosítását és kiegészítését a felszín alatti szénelgázosítási technológia alkalmazását szabályozó paragrafusokkal. A bányászati törvényben foglaltak alapján megnyílik az út a technológia alkalmazása előtt. Elgondolkodtató, hogy a bányák bezárása helyett, korábban vajon miért nem alkottak új törvényt és vajon miért nem került sor jóval hamarabb az új, gazdaságosabb technológia bevezetésére.
A válasz egyértelmű: A Wildhorse Energy, azaz, egy ausztrál érdekeltségű bányaipari vállalat magyarországi beruházása kedvező feltételeinek megteremtése történt.
Bezárt, nem működő bányáink egész sora vár idegenek kifosztására. Az 1993. évi XLVIII. bányászati törvény a következőket mondja ki:
Az ásványi nyersanyagok és a geotermikus energia természetes előfordulási helyükön állami tulajdonban vannak. A bányavállalkozó által kitermelt ásványi nyersanyag a kitermeléssel, az energetikai célra kinyert geotermikus energia a hasznosítással a bányavállalkozó tulajdonába megy át.
Az ásványkincsek feletti tulajdonjog megszerzésében úgy tűnik, mintha magyar gazdálkodó szervezetek nem lennének érdekeltek, a hosszú ideje tartó propaganda szerint leginkább a gazdaságtalan technológia miatt.
A fent említett törvénymódosítással járó új technológia bevezetése tanulságos. Ha a technológiát nem sikerül összeegyeztetni a törvénnyel, változtassuk meg a törvényt! „Jó ötlet”. Csak nem egy jogállamban.
magyartudat.com
Ezt a pazarlást….! A ’93-as törvény még hozadéka a szovjetek engedélyezett rablásának? És továbbra is hagyták, hogy más is rabolhasson?