A hanuka a járvány miatti korlátok között is a szabadság és a fény ünnepe marad – mondta a köztársasági elnök csütörtök este, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) online megtartott ünnepségére küldött videoüzenetében.
Áder János felidézte: először 22 éve változott a Nyugati pályaudvar melletti „rideg köztér” decemberben nyolc estére „barátságos közösségi térré”.
„Azóta minden esztendőben újra és újra sokan vallották meg hitüket, szóltak itt egymáshoz és adtak a maguk öröméből bőkezűen a fővárosiaknak”.
Idén a járvány miatt a virtuális térbe költözik, de a „hanuka a zsidó otthonokba visszahúzódva, korlátok között is a szabadság és a fény ünnepe marad” – fogalmazott.
Kitért arra: a hanukai gyertyatartónak a nyolc napot jelképező ágán túl van egy kilencedik karja is a többi gyertyát meggyújtó, úgynevezett szolgagyertyának.
A szolgagyertya nélkül nincs továbbadott, folyton növekvő világosság.
„Erre a kilencedik gyertyára nézve gondoljunk idén hálás szeretettel mindazokra, akik a decemberi ünnepi napokban, a járvány közepette is szolgálnak, azokra, akik életet mentenek, betegeket ápolnak, az elesettekre vigyáznak, helytállnak az iskolában vagy mindannyiunk biztonságáért dolgoznak, és azokra, akik a nehezebb körülmények között is építik, éltetik, szervezik megtartó közösségeinket” – fogalmazott Áder János.
Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija kiemelte: hanuka ünnepén a csodára emlékezik a zsidó közösség.
Több mint kétezer éve csoda történt, amikor a zsidó szabadságharcosok kis serege képes volt fellépni a szír görögök túlerejével szemben.
Majd ismét csoda történt, amikor a jeruzsálemi templom megtisztításakor az egy napra elegendő olaj kitartott nyolc napon keresztül, írja az MTI.
E csodák fontos üzenete, hogy mindkettőhöz cselekedni is kellett, hogy megtörténjenek.
„Nekünk is tennünk kell ahhoz, hogy az életünk változzon, hogy a fény legyőzze a sötétséget” – fogalmazott.
Magyar Tudat