Hosszú jogi csata ért véget Venezuela és az Exxon Mobil amerikai olajtársaság között. Ez a vita azokra az időkre nyúlik vissza, amikor Hugo Chávez venezuelai elnök államosította az amerikai olajvállalatokat.
A 70-es években az USA megszerezte a dél-amerikai ország olajiparát, és az árakat feltornázta.
Ugyanakkor a kilencvenes években, az ország mély gazdasági válságba került és az akkori kormány kényszerűségből, vagy szükségből hagyta az olajipar további privatizációját.
Venezuela 22 amerikai vállalattal egyezett meg és így az olajkitermelés magánkézbe került.
1998-ban Hugo Chávezt választották a köztársasági elnöknek, és ő gondoskodott arról, hogy az olajipart visszavegyék állami tulajdonba.
Ugyanakkor elindított egy gazdasági folyamatot a javak újraelosztásával és ezzel megkezdődött a szegénység elleni küzdelem.
Az ő ötlete volt, hogy az olajból származó bevételeket a társadalombiztosítás finanszírozására fordítsák, illetve a többi tönkretett gazdasági ágazatban beruházásokat kezdtek. Ezzel fokozatosan függetlenítette országát az olajexporttól (eddig saját olaját vásárolta az amerikai cégektől), mivel saját olajukat önmaguk termelték ki és értékesítették. 2007-ben a kormány elkezdte megszüntetni a vegyesvállalatokat, magyarul törvényes eszközökkel kiszorította a magánszektort onnan, ahol az adott vállalatoknál többségi részvénytulajdonnal bírt. Ezáltal a venezuelai olajmezők teljesen állami kézbe kerültek.
Az Exxon Mobil belebetegedett venezuelai olajmezők elvesztésébe.
A kormány kompenzálta a vállalat „kárát”- kifizette az addigi technikai beruházások értékét.
Az Exxon Mobil bejelentette a szerinte jogtalan államosítást és az őt ért kárt a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID) azzal érvelve, hogy a kormánynak ellensúlyoznia kellett volna a vállalat kárát a beruházások idején számolt összeggel, mely akkor természetesen magasabb volt, mint amit Venezuela kifizetett, beszámítva az amortizációt.
A 22 vállalat közül, amelynek vagyonát államosították, csak kettő állt elő követeléssel és jogi lépéséket is tettek Venezuela ellen. A másik vállalat a Conoco Phillips, ám ő úgy döntött, hogy tárgyal Caracassal a kompenzáció ügyében.
A Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) Venezuela javára döntött, mely értelmében az olajtársaság által követelt 10 milliárd dollár helyett, csak 1,6 milliárd dollár kártérítést kapott az Exxon Mobil.
Sőt az ICSID közölte, hogy kisajátítások jogszerűek voltak, és nincs helye további kártérítésnek, mivel az államosítások az ország saját természeti kincseire vonatkoznak.
Az olajiparból áramló bevételek döntő szerepet játszottak a venezuelai a lakosság életminőségének javításában.
Amikor Hugo Chávez hatalomra került, a venezuelai háztartások 42 százaléka élt mélyszegénységben, mely oka az állami vagyon kijátszása volt, és ez gazdasági válsághoz vezetett. Ez a szám 5,4 százalékra csökkent, írja a LaInfo.
magyartudat.com