A fenyegető energiaválság nyomán Európa-szerte lekapcsolják a lámpákat a városok.
Míg Spanyolország kötelezővé tette ezeket az intézkedéseket, és elrendeli az üzleteknek, hogy éjszaka kapcsolják le a lámpákat, más helyeken a helyi hatóságok önként kapcsolnak rá, azzal érvelve, hogy itt az ideje a fénytakarékossági intézkedések kipróbálásának.
Berlin lekapcsolja 200 történelmi épületét és műemlékét megvilágító reflektorokat, és Ausztriában , Németországban és Olaszországban számos városban csökkentették az utcai világítást vagy kikapcsolták a kereskedelmi reklámtáblákat.
Franciaországban a Párizstól északra fekvő Val d’Oise megyében 14 település próbálja ki az éjszakai közvilágítás teljes kikapcsolását.
A helyi hatóságok becslése szerint az utcai lámpák minden éjszaka három és fél órára történő lekapcsolása hozzávetőleg egynegyedével csökkenti az energiafogyasztást.
„Az energia [ár] fellendülése arra késztetett bennünket, hogy megtegyük a lépést, és kipróbáljuk ezt a kísérletet” – mondta Yannick Boëdec, Cormeilles-en-Parisis kommuna polgármestere a BFMTV -nek júniusban.
A városok Franciaországban mintegy 12 000 településhez csatlakoznak , amelyek már részben vagy teljesen lekapcsolják a közvilágítást éjszaka.
Ezeket az intézkedéseket fényszennyezési aktivisták és tudósok támogatják, akik azzal érvelnek , hogy a túlzott mesterséges fény pusztítást végez az emberi egészségben és a környezetben.
A lámpák lekapcsolása a „legegyszerűbb” intézkedés, mivel „szinte semmibe nem kerül, és… azonnal megtérül euróban, a megtakarított kilowattórákban és a fényszennyezés csökkentésében” – mondta Anne-Marie Ducroux, az ANPCEN szóvivője. , a fényszennyezés ellen küzdő francia egyesület.
A tervek részét képezik a blokk energiahiányra adott válaszának, de egyesek attól tartanak, hogy az utcai lámpák lekapcsolása kevésbé fogja biztonságosabbá tenni a városokat.
„A közvilágítás hozzájárul a közbiztonsághoz” – mondta a kísérletben részt vevő egyik településen, Tavernyben élő üzletvezető, aki azzal érvelt, hogy a hangsúlyt a más típusú, például a kirakatokból érkező fény korlátozására kell helyezni.
Biztonsági viták
A Val d’Oise-i francia kommunák számára az utcai lámpák hajnali 1:15 és 4:45 közötti lekapcsolásának fő motivációja a közkiadások kordában tartása az energiaárak emelkedése miatt.
Boëdec elmondta , hogy kommunája 2021-ben 2 millió eurót költött közvilágításra; ez idén 2,8 millió euróra ugorhat, ha nem tesznek lépéseket.
A települések azonban szeretnének hangsúlyozni, hogy a kísérlet a fényszennyezést is csökkenteni fogja.
A nagyobb sötétség segít „tisztelni a nappal és az éjszaka ritmusát, lehetővé téve a fajok regenerálódását” – mondta Carole Faidherbe, Taverny első alpolgármestere.

A tudósok régóta figyelmeztetnek arra, hogy a fényszennyezés megzavarja a biológiai sokféleséget és az emberi egészséget.
A mesterséges fény éjszakai túlzott használata összefügg a rovarpopuláció csökkenésével – ami potenciálisan súlyos hatással lehet a táplálékláncra – és a madarak vonulási útvonalának megváltozásával.
Azt is megállapították, hogy hozzájárul az emberek számos egészségügyi problémájához , beleértve a rákot is.
Ennek ellenére nem mindenki van meggyőződve arról, hogy a természet megsegítése érdekében van értelme lekapcsolni a villanyt.
„A városok egyre sűrűbbek és betonosabbak. Rendszeresen kivágják a fákat ingatlanprojektekhez, iskolaudvarokon vagy főiskolákon, hogy kerékpárutakat építsenek… szóval nem hiteles az állatok védelmét felhozni ennek a döntésnek a igazolására” – mondta egy lakos.
A programban részt vevő Eaubonne településen.
Hozzátette, hogy szeretné „megismerni a lámpák kikapcsolt állapotában tapasztalt problémák statisztikáit”.
Faidherbe, Taverny tisztviselője szerint a helyiek által felvetett aggodalmak többsége a biztonsággal kapcsolatos, bár azt is hangsúlyozta, hogy a visszahatás nem volt olyan erős, mint várta.
Az intézkedéseket a biztonság szem előtt tartásával tervezték meg – mondta.
Az időszak az éjszakai utolsó vonat érkezését és a reggeli első vonat indulását számolja el, és nemzeti ünnepek alkalmával módosítható, amikor éjszaka a szokásosnál forgalmasabbak az utcák.
Hozzátette, hogy a videó megfigyelés akkor is működik, ha a világítás ki van kapcsolva.
Faidherbe és az ANPCEN Ducroux Franciaország más részeiből származó adatokra is rámutatott, amelyek nem mutatnak összefüggést a közvilágítás lekapcsolása és a bűnözés növekedése között.
Az észak-franciaországi Mouy városában például enyhén csökkent a rablások és a károk száma, miután 2015- ben lekapcsolták az utcai világítást.
„Sokan attól tartanak, hogy csökken a biztonság, de több tanulmány is azt mutatja, hogy a biztonság nem csökken kevesebb fény hatására, vagy hogy a több fény nem járul hozzá a nagyobb biztonsághoz” – mondta Reinhard Klenke, a németországi Helmholtz Környezetkutatási Központ biológusa.
Inés Sánchez de Madariaga, az UNESCO tudományos, technológiai és innovációs nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó elnöke szerint azonban a biztonság észlelt hiánya komoly hatással lehet – különösen a nőkre, akik emiatt korlátozhatják mozgásukat.
A biztonságérzet kulcsa, hogy valaki láthassa a környezetét – mondta.