
Az oroszlányi XVII. akna dolgozói a 70-es évek végén. Kép: Magyar Tudat
A blokk több tagja vészhelyzeti terveket jelentett be a „piszkos tüzelőanyag” felhasználásának növelésére az orosz gázhiány miatt.
Számos uniós ország vészhelyzeti tervet indított a földgázfelhasználás csökkentésére és racionalizálására, valamint a széntüzelésű energiatermelés újjáélesztésére . Közölte az Insider.
Ezen a héten Németország, Ausztria és Hollandia bejelentette, hogy a szénnel termelt energia segíthet megbirkózni az energiaválsággal a következő télen.
Robert Habeck német alkancellár és gazdasági miniszter szerint az ország „keserű” döntést hozott a szénerőművek újraindítása mellett.
De ha nem tesszük meg, akkor fennáll annak a veszélye, hogy az év végén a téli szezon felé nem telnek meg kellőképpen a tárolók.
És akkor politikai szinten zsarolhatók vagyunk
– jelentette ki. idézi a Reuters.
Ausztria azt is bejelentette, hogy vészhelyzet esetén egy gáztüzelésű erőművet szénnel üzemelővé alakít át, Hollandia pedig megszüntette a szénnel előállított energiatermelés korlátját.
A jelentések azt is jelzik, hogy az olaszországi széntüzelésű erőművek az elmúlt néhány hónapban felhalmozták a szenet.
Közben Hollandia és Dánia hétfőn vészhelyzeti terveket is bejelentett, amelyek gázadagolást jelentenek ellátási hiány esetén.
Olaszországban az energiaügyi riadóállapot kihirdetésén is gondolkodik – jelentette a Reuters forrásokra hivatkozva, ami azt jelenti, hogy az ország az ipari felhasználók számára is megkezdheti a gáz adagolását.
Németország és Ausztria már indított hasonló jellegű vészhelyzeti terveket.
Az EU szénmentes „zöld energia” törekvései helyett a „piszkos üzemanyag” felé való elmozdulás azután következett be, hogy az EU legnagyobb gázszállítója, az orosz Gazprom a múlt héten 60%-kal csökkentette az Északi Áramlat vezetéken keresztüli szállításait.
Ez azután történt, hogy a német Siemens karbantartó nem szállította vissza a szivattyúegységeket a kanadai javításokból az Ottawa Oroszország-ellenes szankciói miatt.
Oroszország hangsúlyozta, hogy a lépésnek pusztán technikai okai voltak, mivel az Oroszországból Németországba és tovább Európába gázt szivattyúzó létesítmény nem tud normál teljesítményen működni, nyolcból mindössze három szivattyúegység működik.
Van gázunk, készen áll a szállításra, de az európaiaknak vissza kell adniuk a berendezéseket, amelyeket kötelességük szerint meg kell javítani
– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn a Reuters szerint.
Az európai tisztviselők ugyanakkor politikainak minősítették a döntést.
A blokk földgázszükségletének 40%-át Oroszországra bízza, és a szállítások csökkentése veszélyt jelent az EU energiabiztonságára nézve.
A földgáz iránti kereslet jelenleg meglehetősen nagy a régióban, mivel a nyári hőség arra kényszeríti az európaiakat, hogy fokozzák a hűtőrendszerek használatát.
A helyzet azonban tovább romolhat a téli hónapokhoz közeledve, amikor a fűtési szezon fogyasztása jóval magasabb.
Magyar Tudat