Biden elnök csütörtökön kijelentette, hogy az élelmiszerhiány „valóságos lesz” az Egyesült Államok kormánya által Oroszországgal szemben Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai inváziója miatt bevezetett szankciókat követően .
Ami az élelmiszerhiányt illeti, igen, beszéltünk az élelmiszerhiányról, és ez valóságos lesz
– mondta Biden a NATO brüsszeli csúcstalálkozóján tartott sajtótájékoztatón, a világ más vezetőivel folytatott találkozóját követően.
A szankciók ára nem csak Oroszországra vonatkozik
– tette hozzá.
„Iszonyatosan sok országra rá vannak kényszerítve, beleértve az európai országokat és hazánkat is.”
Biden kijelentette, hogy
„Oroszország és Ukrajna Európa kenyereskosara a búza tekintetében”,
és kitartott amellett, hogy ő és más vezetők „hosszú vitát folytattak a G7-ben” az élelmiszertermelés „növelésének és terjesztésének” szükségességéről.
„Ezen kívül arról is beszéltünk, hogy sürgetjük az összes európai országot és mindenki mást, hogy vessenek véget a kereskedelemnek… az élelmiszerek külföldre küldésének korlátozásai” – mondta Biden. „És így európai barátainkkal azon dolgozunk, hogy mi lenne az élelmiszerhiánnyal kapcsolatos aggodalmak enyhítése.”
Biden figyelmeztetése az „igazi” élelmiszerhiányra, valamint annak Amerikára és az európai országokra gyakorolt hatásaira az orosz gazdaságot sújtó szankciók bevezetése után, miután a Fehér Ház sajtótitkára, Jen Psaki a héten kijelentette, hogy az amerikaiaknak nem valószínű, hogy élelmiszerhiánnyal kell szembenézniük.
Bár itthon nem számítunk élelmiszerhiányra, arra számítunk, hogy a magasabb energia-, műtrágya-, búza- és kukoricaárak hatással lehetnek a termesztésre és a kritikus üzemanyag-ellátás, valamint a világ országai élelmiszer-ellátásának vásárlására
– mondta Psaki.
„A Világbank korai becslései pedig aránytalan hatásokat sugallnak az alacsony és közepes jövedelmű országokra, köztük Afrikában, a Közel-Keleten és Délkelet-Ázsiában.”

Akkoriban Psaki azt mondta, hogy az adminisztráció „a G7-ben, a multilaterális fejlesztési bankokkal, a Világélelmezési Programmal és az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetével együttműködve dolgozik azon, hogy enyhítse” az élelmiszerhiányt, amely az alacsonyabb jövedelmű országokat érinti.
Magyar Tudat