Miért jobb egy magánszolgáltató a BKV-nál, és alternatívát jelent-e a buszbérlés? Minden a városházi viszályok hátteréről, és a Tarlós–Vitézy-kapcsolatban törést okozó busztenderről.

„A busztenderrel kapcsolatban kizárólag pénzügyi aggályaim voltak, közlekedésszakmai szempontból nincs ellene kifogásom. A BKV számára a kiszervezés legalább 4 év alatt 40 milliárd Ft bevételkiesést eredményez” – mondja a Heti Válasznak Várszegi Gyula, a BKV igazgatóságának elnöke, aki a buszbeszerzéssel kapcsolatos fenntartásait levélben jelezte Tarlós Istvánnak. A főpolgármester többek közt ennek hatására döntött úgy, hogy a busztender ügyében ellentétes álláspontot foglal el, mint a fővárosi Fidesz-frakció többsége és a Vitézy Dávid vezette Budapesti Közlekedési Központ (BKK). A közgyűlés azonban Tarlós aggályai ellenére zöld utat adott a BKK és a BKV igazgatóságának, hogy szerződést kössön a VT-Transman Kft.-vel nyolc plusz két évre 150 alacsony padlós Mercedes-busz forgalomba állításáról jövő tavasztól.
„A busztender ügyében azt a programot valósítjuk meg, amit a Fidesz-KDNP és Tarlós István elfogadott és a közgyűlés korábban jóváhagyott. Az eddigi rendszer, amely nem számolt az elöregedett buszok cseréjével, törvényszerűen összeomláshoz vezet” – mondja lapunknak Németh Zoltán fideszes frakcióvezető. Csakhogy amikor a közös programot elfogadták, még nem lehetett tudni, hogy a BKV finanszírozása tartósan rendezetlen marad. Várszegi Gyula a Heti Válasznak felvázolt egy új lehetőséget, ami a jövőre 450 busszal folytatni tervezett kiszervezés alternatívája lehet: „A BKV általi buszbérlés ideális megoldás a lenne a járműpark megújítására, ugyanis mítosz, hogy a profitorientált VT-Transman olcsóbban és hatékonyabban tudja üzemeltetni a buszjáratokat a BKV-nál” – veti fel.
A november 1-jén megjelenő Heti Válaszból kiderül, hogy miért bizalmatlan a fővárosi Fidesz-frakció a főpolgármesterrel szemben, és miért nem magyar buszok kerülnek Budapest utcáira.
hetivalasz/magyartudat.com