Izrael újabb 272 otthon létesítését jelentette be megszállt ciszjordániai területeken található zsidó telepeken, nem sokkal azután, hogy közvetítési céllal John Kerry amerikai külügyminiszter Jeruzsálemben és Rámalláhban tárgyalt – írta a Jerusalem Post izraeli napilap kedden.
Az izraeli vezetés emellett egy hosszú távú tervet is elfogadott az 1975-ben létesített, de az izraeli biztonsági vonalon kívül eső, elszigetelt Ofra nevű kolónia részére, amely szerint a telep összesen 3400 zsidó számára nyújthat otthont. A helyzetet bonyolítja, hogy a telep házainak egy része palesztin magányszemélyek tulajdonában lévő területen található, miközben az izraeli kormány hivatalos 2014-es álláspontja, hogy palesztin tulajdonú földön nem építenek lakásokat – írta a lap. Emellett az izraeli kormány egy másik, Karmei Somron nevű telep bővítéséről is döntött, ami szintén olyan területen fekszik, amely elvileg Palesztina részét kellene, hogy képezze.
A bejelentésre nem sokkal azután került sor, hogy Kerry elhagyta a Közel-Keletet, ahol többek között Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel és Mahmúd Abbász palesztin elnökkel tárgyalt a két fél közti keretmegállapodás tető alá hozása érdekében. A ciszjordániai zsidó telepek kérdése a két fél közti megbékélés egyik fontos akadálya. Palesztinok szerint az, hogy Izrael olyan területeken építkezik, amelyek szerintük jövőbeli államuk részét képezi, azt jelzi, hogy a zsidó államnak esze ágában sincs megbékélni velük. A lépést a telepellenes Peace Now (Béke most) izraeli civilszervezet is támadta. „Egy két államos megoldást kereső kormány nem mélyítené a viszályt azzal, hogy újabb telepeket épít, különösen nem olyan helyeken, amelyek esélytelen, hogy izraeli fennhatóság alatt maradjanak” – írta közleményében a szervezet.
Az izraeli kormány ugyanakkor azt állította, hogy a mostani bejelentés egy tavalyi döntés végrehajtása. A telepek bővítéséről még októberben határozott az izraeli vezetés. Washington és az Európai Unió a júliusban újraindult palesztin-izraeli tárgyalások idejére az építkezések befagyasztását kérte. Ugyanakkor Izrael úgy véli, hogy az amerikaiakkal kötött megállapodás értelmében jogában áll tovább építkezni. A telepek bővítését korábban Washington és európai országok is bírálták, Mahmúd Abbász pedig nemrég azzal fenyegetőzött, hogy „diplomáciai és jogi” lépéseket tesz az izraeli telepbővítések ellen.
(MTI)
magyartudat.com
Elképesztő pofátlanság!