
2008. szeptember 12-én Venezuela kiutasította az Egyesült Államok caracasi nagykövetét, egyúttal hazahívta saját washingtoni külképviseletének vezetőjét – jelentette be, akkor a latin-amerikai ország elnöke, Hugo Chávez.
Hugo Chávez döntésének értelmében Patrick Duddy amerikai nagykövetnek 72 órát adott arra, hogy elhagyja a venezuelai fővárost.
Chávez elnök és kormánya tudta, hogy a nagykövet amerikai pénztámogatással protestálásra, kormányellenes tüntetésekre biztatja a diákságot és az „ellenzéket”.
A venezuelai elnök, miután a döntést közölte, egy nagygyűlésen szónoklatában elmondta:
Menjetek a pokolba, jenkik, mi méltóságteljes emberek vagyunk, ti százszorosan is menjetek a pokolba!
És hozzátette:
Akkor küldünk nagykövetet, ha új kormány lesz az Egyesült Államokban, olyan kormány, amely tiszteli a latin-amerikaiakat.
Ezután államosította a külföldi érdekeltségű olajtársaságokat…
Hugo Chávez venezuelai elnök aláírta azt a rendeletet, amelynek alapján átveszik az ellenőrzést az Orinoco folyó térségében lévő, eddig amerikai, francia, norvég és brit vállalatok által működtetett olajmezők felett.
A törvényerővel bíró rendelet értelmében olyan vegyes vállalatokat hoztak létre a négy nagy olajkitermelő projektet a 90-es évek közepétől működtető British Petroleummal (brit), Exxon Mobillal (amerikai), Chevronnal (amerikai), ConocoPhillipsszel (amerikai), Totallal (francia) és Statoillal (norvég), amelyben a venezuelai állami olajtársaságnak (PDVSA) minimum 60 százalékos részesedése lesz.
Chávez akkor közölte, a törvény megjelenik a kormány hivatalos közlönyében, és a külföldi olajtársaságoknak négy hónapja lesz arra, hogy tárgyaljon a PDVSA-val és döntést hozzon arról, hogy kisebbségi tulajdonosként csatlakozik-e a vegyes vállalathoz.
Az elnök nem közölte, hogy a kormány miként fogja finanszírozni megnövelt részesedését a projektekből, amelyekbe a külföldi cégek eddig mintegy 17 milliárd dollárt fektettek be.
A kormány akkortájt ésszerű kárpótlásban részesítette az államosítás által érintett cégeket, amelyek azonban más szektorban működnek, és az olajiparhoz képest jóval szerényebb értéket képviselnek.
Az említett térségben napi 600 ezer hordó kőolajat hoznak felszínre, majdnem egyötödét az összvenezuelai napi 3,3 millió hordós kitermelésnek.
Az Orinoco térségében becslések szerint 316 milliárd hordó olajat rejt a föld mélye, és csak itt működnek külföldi vállalatok, a többi olajmező állami kézen van 1999 óta.
Magyar Tudat
Rövid összefoglaló az országról …
A következmény az életszínvonal drámai visszaesése lett. A hibás gazdaságpolitika, a kormány és társadalom egyre nagyobb korrupciója a szegénység kiterjedéséhez vezetett és olyan mértékű bűnözéshez, ami már a politikai stabilitást veszélyeztette. Végül két jelentős puccskísérlet is volt.
Az ország az államcsőd szélére került. Az utóbbi években a helyzet tarthatatlannak látszik, élelmiszerhiány lépett fel, az infláció hatalmas, a zűrzavar állandósulni látszik. A kormány alig képes fenntartani a rendet és eddig nincs remény arra, hogy a válság mihamarabb megoldódni látszik.
A múzeális cikk oka persze az USA lejáratása kellene hogy legyen, csúsztatás,
de hát az orosz-ukrán háborúnak csak vesztesei lesznek, mind a lerohant ukránok,
mind a támadó oroszok bele fognak rokkanni különböző szinteken ebbe a mészárlásba.
Az orosz diktátor emléke meg fog egyezni néhai elődeivel, mint Hitler, Sztálin, .. és utódai.