Atom-, biológiai és vegyi felderítő-terepjáró gyártásába kezdett a Gamma Műszaki Zrt.. A bázisjármű első példánya a napokban készült el, de részletes műszaki adatokat nem közölnek róla, mivel azokat 2032-ig titkosították.
A cég mérnökei a XXI. század technológiai fejlesztéseit is felhasználva tervezték meg a nemcsak katonai, de a katasztrófavédelem igényeit is kielégítő korszerű harcjárművet. A komplex sugárfelderítő-rendszert magyar fejlesztésű és gyártású terepjáró járműbe integrálták. A KOMONDOR névre keresztelt, moduláris ballisztikai védelemmel is felvértezett robosztus terepjáró védelmi szintjét, képességeit a majdani megrendelő saját igényei szerint választhatja ki.A szovjet időkből itt maradt és a ’80-as évek technikai színvonalát képviselő gyalogsági harcjárműveket legkésőbb 2016-ban – a tervezett üzemidő lejárta miatt – kivonják a honvédség rendszeréből. Ezért szükségessé vált a Magyar Honvédség nemzeti védelmi és szövetségesi feladatainak ellátását biztosító köbnyűpáncél-védettségűharcjármű család kifejlesztése. A többféle változatban gyártható páncélozott jármű – kialakítása révén – könnyen alkalmazható speciális polgári- és rendvédelmi feladatok ellátására is. A közel 15 tonnás két- vagy háromtengelyes változatban készülő jármű első példányainak gyártása – a motor kivételével – Magyarországon, magyar munkaerővel valósult meg.A hazai igények kielégítésén túl, lehetővé válik exportigények kielégítése is, már több távoli ország is érdeklődik a jármű iránt. A Respirátor Zrt. több magyar cég részvételével kezdte meg gyártani a majdani járműcsalád első darabjait. Ennek első típusváltozatát fejleszti a Gamma Zrt., de a két cég készen áll a további fejlesztés során a magyar gyártó- és szolgáltatóipar más szereplőit is – kiemelten a magyar védelmi ipar gyártóit – összefogni és bevonni a projektbe.
magyartudat.com
Úgy hallottam, hogy a Komondort szeretnék majd a Btr-k helyébe. Ha ez így van, akkor ez elgondolkoztatott.
Ahhoz, hogy a Komondor vegye át a Btr-k helyét, jó, ha a Komondor tudja azt, amit egy Btr, sőt…
A Btr át tud kelni a folyókon, ezt tudjuk.
De vajon a Komondor is képes erre?
Kedves Tamás!
Köszönjük a hozzászólást és azt, hogy látogatja a hírportált.
A magyar hadiipar mindig is kiemelkedő volt, akár a Horthy-időszakot, akár a Kádár-időszakot nézzük.
A Komondor többre képes, mint sejtjük – nem is oly rég kiállították a honvédelmi napon, de az alváz alá nem lehetett
benézni, mivel álcahálóval takarták. Szerintem ott a válasz kérdésére…
A hazai hadiipar fejlesztését nagyon fontosnak tartom. Hiszen a kis országok hadseregeit a saját hadiipar el tudná látni. A költségvetési pénzeket pedig az állomány életkörülményeinek a javítására lehetne fordítani. Sajnos nekem negatív tapasztalataim vannak a Horthy és a Kádár korszak fejlesztései volt szerencsém a gyakorlatban megismerni, katasztrófa. A 80-as években, talán 87-ig nagyobb bevételeket hoztunk mint a gabonaexport (kb. 5 milliárd dollár,mai árfolyamon jóval több) Ez lőszer és nitrokémia, valamint reexport. Amit termeltünk azt részben felemésztette a hadmérnökeink hülyesége. Néhány dolgot én is teszteltem, a hatásfok szörnyű volt, mégis kíváló értékeléseket készítettek. Láttam az égő Merkavákat Libanonban. Fölösleges misztifikálni a fenékpáncélt. Béke fentartó feladatoknál nics szükség ilyen járművekre. Háborúban az új aknák ellen sem ér semmit, de a páncéltörő eszközök, már úgynevezett okos lövedékek. Vissza kell hívni a nyugdíjas szakembereket, és azt kell gyártani, amire kereslet van. A feltalálók kísérletezzenek a saját pénzükön. Remélem, hogy nincs igazam, hiszen közös érdekünk, hogy a dolgok jól menjenek. Kritikáim ellenére sok sikert kívánok!
Még egy rövid észrevétel. Ez már a harmadik próbálkozás új csomagolásban. A csúcstechnológiát bízzuk a szövetségeseinkre. Elég jó tudományos háttérrel rendelkeznek. Nekünk csak jól kéne kihasználni a lehetőségeket.