Sepsiszentgyörgyön a Székely Mikó Kollégium előtt napról napra többen csatlakoznak a pénteken egyéni tiltakozásként indult akcióhoz. A Sántha Imre bikfalvi református lelkipásztor által kezdeményezett tüntetésnek hétfőn négy, kedden már tucatnyi résztvevője volt. A résztvevők a buzău-i bíróság ítéletére hívják fel a figyelmet, amely három év börtönbüntetésre ítélte az épületet a református egyháznak visszaszolgáltató bizottság három tagját – Markó Attilát, Marosán Tamást és Silviu Clim-t –, illetve visszaállamosította az ingatlant.
Mint arról beszámoltunk Sántha Imre a hónap végéig váltotta ki a tiltakozáshoz szükséges engedélyt, és naponta kettő és négy óra között áll az iskola főbejárata mellé, így próbálja ráirányítani a közvélemény figyelmét az igazságtalan ítéletre. Érdeklődésre a kezdeményező elmondta: abban bízik, hogy minél többen csatlakoznak az akcióhoz, olyanok, akik felelősséget éreznek az egyházi tulajdon és nemzeti közösségünk érdekei iránt. Sántha Imre úgy véli, veszélyes precedenst jelent a Mikó-ügyben hozott bírósági ítélet, amely visszaállamosítja az iskola épületét, hiszen ilyen alapon bárkitől bármit elvehetnek.
A résztvevők székely zászlóval és kétnyelvű – „Jogunk van ahhoz, ami a miénk. Mindent Vissza!” vagy „Ha Isten velünk kicsoda ellenünk? Isten vs. buzău-i törvényszék” illetve „Ez az épület a mi adományainkból épült. Mi a Református Egyháznak adtuk. A te templomodat miből építették?” feliratú táblákkal tiltakoznak a Mikó-ügy miatt. A Sántha Imre tüntetéséhez csatlakozott személyek között van volt Mikós-, jelenleg egyetemista diák, illetve olyan nyugdíjas, aki évtizedekkel ezelőtt volt a nagynevű iskola diákja.
A városközpontban sétáló emberek közül többen megállnak, érdeklődnek és szolidaritásukról biztosítják a tiltakozókat, egy Holland turistacsoport is érdeklődött, majd egy köztük lévő újságíró jegyzetelt, és biztosította a jelenlevőket, hogy az esetről beszámol hazájában is. Az egyre növekvő tiltakozó akció nem kerülte el a hatóságok figyelmét sem, így a helyszínen megjelent csendőrök hevesen tiltakoztak az ellen, hogy a jelen lévő újságírók lefotózzák őket. A Sláger Rádió munkatársa, e sorok írója felhívta figyelmüket, hogy közterületen nem tilthatják meg a fényképezést, amire válaszul kifejtették: „Önt ismerjük, tudjuk, hogy újságíró”, majd leigazoltatták egy helyi lap tudósítóját, Bedő Zoltánt, hogy megbizonyosodjanak, hogy munkáját végzi. Az érintett kifejtette: bár igyekeztek udvariasan beszélni, világos, hogy erődemonstrációról volt szó, így akarják megfélemlíteni a tiltakozáshoz csatlakozókat.
Amint arról beszámoltunk, a korrupcióellenes ügyészségnél (DNA) két sepsiszentgyörgyi magyar család jelentette fel a visszaszolgáltató bizottság tagjait. Ők a kommunizmusban bérelték, majd a rendszerváltás után megvásárolták a Mikó kollégiumhoz tartozó államosított tanári lakásokat. Amikor kiderült, hogy a házukra igényt tart a református egyház, bűnvádi feljelentést tettek, arra hivatkozva, hogy még az iskolaépület sem lehet az egyházé, mert szerintük az ingatlanok közadakozásból épültek.
Feljelentésük alapján az ügyészség azt állítja, hogy a Székely Mikó Kollégium épülete nem illette meg a református egyházat, a vádlottak, a visszaszolgáltatási bizottság tagjai: Markó Attila kisebbségügyi államtitkár, Marosán Tamás volt egyházkerületi jogtanácsos és Silviu Clim az igazságügyi minisztérium volt jogásza szándékosan átjátszották az ingatlant az egyháznak, megkárosítva az államot. A bíróság alapfokon elrendelte a visszaszolgáltatási okirat megsemmisítését, a korábbi telekkönyvi állapotok visszaállítását, illetve 1,1 millió lej kárpótlás kifizetésére kötelezte a református egyházat. Az érintettek fellebbeztek.
A református egyház szerint a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium ügyében született bírósági ítélet a jog és az igazságosság megcsúfolása. Állásfoglalásban tiltakozik az Erdélyi Református Egyházkerület közgyűlése az ellen a bírósági határozat ellen, amely megsemmisítette a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatását, és börtönbüntetésre ítélte a visszaszolgáltatásról szóló döntést meghozó személyeket.
A Pap Géza püspök és Geréb Péter főgondnok által aláírt dokumentum szerint az érvényben lévő törvények világossá teszik, hogy az államosított épületeket az egykori tulajdonosnak kell visszaszolgáltatni. Az 1948-as államosítási törvényben pedig az áll, hogy az épületegyüttest a református egyháztól vették el. Az egyházkerület sérelmezi, hogy a bíróság az „államnak okozott 1,1 millió lejes kár” megtérítésére kötelezte. Hangsúlyozta: az egyházkerület az épület javítására, a benne folyó oktatás korszerűsítésére saját alapból 2,9 millió lejt fektetett be.
„Az egyházunk és a visszaszolgáltató bizottság tagjai ellen kezdeményezett eljárás olyan koncepciós per, amely az erdélyi magyarság elleni támadás félreérthetetlen jele, és amely precedens-értékével kezdetét jelentheti egy küszöbönálló visszaállamosítási folyamatnak” – olvasható az állásfoglalásban. Az egyházkerület leszögezi: az ítélethozatal megrendítette bizalmát a romániai igazságszolgáltatásban, ez pedig indokolttá teszi a romániai igazságszolgáltatás és a visszaszolgáltatási folyamat nemzetközi megfigyelését.
erdely.ma/magyartudat.hu