Elutasította az Európai Bizottság az RMDSZ és partnerszervezetei által kidolgozott kisebbségvédelmi tárgyú európai polgári kezdeményezést.
Az európai végrehajtó szerv arra hivatkozik, hogy az ügy nem tartozik a testület jogalkotási hatáskörébe. Az Európai Unió több mint egy éve lehetőséget ad polgárainak arra, hogy legalább hét tagállamból, arányosan összegyűjtött egymillió aláírással támogatott javaslatot terjesszen elő EU-konform jogszabály megalkotására. A lehetőséggel élt az RMDSZ, beadványában azt kívánta elérni, hogy egyéb területekhez hasonlóan, a kisebbségi problémákra is hozzanak egységes, uniós rendelkezést, amely kiterjedt volna a kulturális-, tanügyi, valamint a régiófejlesztési ügyek jogrendszerének megalkotására is.
A tervek közt különös hangsúllyal szerepelt a kisebbségi nyelv használatának jogszabályozása. A Minority SafePack még ez év július 16-án került bejegyzésre, Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a polgári kezdeményező bizottság többi tagjával (Hans Heinrich Hansen, a FUEN elnöke, Anke Spoorendonk, Schleswig-Holstein tartomány kormányának minisztere, Jannewietske de Vries, frízföldi miniszter, Karl-Heinz Lambertz, a belgiumi német ajkú közösség miniszterelnöke, Valentine Inzko, az ENSZ Bosznia Hercegovinai főképviselője és Luis Durnwalder, Dél Tirol autonóm tartomány kormányzója regisztrálta a Minority SafePack kisebbségvédelmi európai polgári kezdeményezést (EPK).
A beadványban szerepel az is, hogy Európában 100 millió, a 340 őshonos nemzeti kisebbség valamelyikéhez tartozó polgár él, összesen 47 államban. Minden hetedik európai egy őshonos nemzeti kisebbséghez vagy etnikai csoporthoz tartozik.
Az Európai Uniónak 23 hivatalos nyelve van és további, mintegy 60 kisebbségi és regionális nyelvet beszél összesen 40 millió, kisebbségben élő uniós polgár. Az RMDSZ politikai alelnöke egy napokban rendezett marosvásárhelyi tanácskozáson rámutatott, a szövetség a kisebbségi téma iránti „európai uniós közöny” felszámolását reméli az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójával (FUEN) közösen kidolgozott európai polgári kezdeményezéstől. Júniusban az Európai Bizottság az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) által elővéleményezésre benyújtott európai polgári kezdeményezését negatívan véleményezte. Júliusban az Európai Bizottságelutasította a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) és partnerei által beterjesztett, az etnikai, kulturális, vallási sajátosságokkal rendelkező régiókra vonatkozó európai polgári kezdeményezés bejegyzését is.
magyartudat.com