Befolyással való üzérkedés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Olosz Gergely RMDSZ-képviselő, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) volt elnöke ellen.
A háromszéki politikust – aki 2007 és 2008 között volt az ANRE vezetője – azzal vádolják a DNA ügyészei, hogy befolyását felhasználva szerződésekhez juttatott négy céget, ennek fejében pedig több mint 500 ezer eurót és 400 ezer lejt kért.
A négy cégképviselőnek szintén bíróság elé kell állnia. Olosz ellen – aki másfél éve az RMDSZ-elnöki tisztségért is versenybe szállt – 2011 elején indított vizsgálatot a DNA. Olosz akkor hazugságnak és rágalmazásnak minősítette a Krónika ezzel kapcsolatos cikkének állításait.
A DNA csütörtöki közleménye szerint Olosz Gergely mellett vádat emeltek Ion Bîrcină és Costin Iliescu, több cég képviselői ellen, befolyás megvásárlását célzó bűntársulás miatt. Ugyanebben az ügyben vádat emeltek Cătălin Stan, a Power Plus Kft. ügyvezetője ellen ugyanezen bűncselekmény elkövetése, okirathamisítás valamint adócsalás miatt, illetve Ovidiu Ionel Badea, a Budirom Serv Kft, ügyvezetője ellen, akit szintén befolyás megvásárlását célzó bűntársulással vádolnak.
A vádirat értelmében a négy cégképviselő bűnszövetkezetben vett részt 2010 május és 2011 február között, hogy megvásárolják Olosz Gergely befolyását, hogy ezáltal cégeik állami szerződésekhez jussanak.
Olosz Gergely parlamenti képviselő, az ANRE korábbi elnöke, 2010 május és 2010 szeptember között 516 ezer eurót kért a cégügyvivőktől, a tranzakció pedig a Bîrcină-csoport által ellenőrzött Power Plus Kft. és egy offshore cég közötti consulting-szerződés formájában történt meg – áll a vádiratban.
A DNA szerint az Olosz által kért összegből a Power Plus Kft. 384 ezer eurót utalt át az offshore cégnek, a Cătălin Stan által megírt pénzátutalási dokumentumok alapján.
Az ügyészek azzal is vádolják Olosz Gergelyt, hogy 2010 szeptember és november között 400 ezer lejt kért és kapott a négy másik vádlottól.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke csütörtökön úgy nyilatkozott a vádemelés kapcsán, hogy az ártatlanság vélelme megilleti a 36 éves háromszéki politikust. A szövetség elnöke az Agerpres hírügynökségnek elmondta, ez a vádirat bizonyítja, hogy az igazságszolgáltatás független és működik, ám hozzátette, „érdekes, hogy az ügyirat éppen a választások előtt került elő”.„Nem az ügyészek, hanem a bírák döntik el, ki a vétkes, és amíg a bíróság nem hoz végleges döntést az ügyben, az RMDSZ vezetősége ártatlannak tartja Olosz Gergelyt” – szögezte le Kelemen Hunor.„A korrupcióellenes ügyészség sok vádiratot állít össze a politikusok ellen is, ezek egy része valósnak bizonyult, egy része pedig nem. Nem az ügyész dönti el, ki a vétkes, és ki nem. Az ügyész vádol, a bíró pedig eldönti, hogy igaza van vagy sem. Számunkra az ártatlanság vélelme a legfontosabb, amíg a Legfelsőbb Bíróság nem hoz döntést, Olosz Gergelyt ártatlannak tartjuk” – mondta a szövetség elnöke.Kelemen szerint nem kell újratárgyalni vagy módosítani a háromszéki RMDSZ-szervezetnek azt a döntését, hogy a felsőháromszéki szenátori körzetben Olosz Gergely jelöltet indítja. |
A pénzek fejében Olosz felhasználta befolyását, illetve azt engedte sejteni, hogy befolyása kiterjed a CEZ Románia Rt. energetikai társaság egyik vezetőjére – állítják a DNA ügyészei.
A befolyással való visszaélés abban nyilvánult meg, hogy Olosz Gergely rábírta a CEZ Románia Rt. és CEZ Energiaelosztó Rt. több alkalmazottját, hogy több szerződést kössenek a Bîrcină-csoport által ellenőrzött cégekkel – áll a vádiratban.
Olosz ezenkívül 2010 november és 2011 február között arra is felhasználta befolyását, hogy meggyőzze a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium egyik döntéshozói hatáskörrel rendelkező tisztségviselőjét, hogy részesítse előnyben a Bîrcină-csoport kereskedelmi érdekeit bizonyos európai alapokból történő beruházásokkal kapcsolatban. A minisztériumi tisztségviselő így lehetővé tette, hogy a Bîrcină-csoport kapcsolatba lépjen bizonyos, európai alapokkal foglalkozó tanácsadókkal.
Cătălin Stan, a Power Plus Kft. ügyvivőjeként 2010-2011-ben leírható költségekként vezette be a cég könyvvitelébe a tanácsadói szerződés alapján átutalt összegeket, ezzel pedig több mint 350 ezer lejjel (profitadó) rövidítette meg az államkasszát – írják az ügyészek.
Az okozott kár visszaszerzése céljából a DNA zárolta Olosz, Bîrcină, Iliescu és Stan, illetve Power Plus Kft. ingó és ingatlan vagyonát.
A korrupcióellenes ügyosztály a legfelsőbb bíróságra továbbította az ügyet. Olosz Gergelyt a Krónikának nem sikerült elérnie, a képviselő telefonján irodavezetője válaszolt, aki elmondta, hogy Olosz külföldön tartózkodik.
Olosz korábban hazugsággal vádolta az ellen folyó vizsgálatról cikkező Krónikát
A Krónika 2011 április elején írt – megbízható források alapján – arról, hogy Olosz Gergely ellen vizsgálatot indított a DNA több mint fél millió euró csúszópénz elfogadása miatt. Olosz akkor közleményt küldött szét a sajtónak, melyben úgy fogalmaz: a Krónika állítása – mely szerint csúszópénz elfogadásával gyanúsítják – „szemenszedett hazugság, alaptalan rágalom”.
„Nem létezik ilyen eljárás, soha nem kértem vagy kaptam csúszópénzt, ezzel sosem gyanúsítottak” – írta, aberrációnak nevezve a Krónika állításait. „Minősíthetetlen eljárásuk, illetőleg aljas módon elkövetett rágalmazásuk súlyosan sért a becsületemben, amiért jogi úton fogok elégtételt követelni” – szögezte le az RMDSZ-képviselő.
Olosz azonban a Háromszék című napilapnak elismerte, hogy a DNA befolyással való üzérkedés gyanúja miatt valóban eljárást indított ellene. Az RMDSZ-es honatya a Kovászna megyei napilapnak úgy nyilatkozott: február 25-én kapta kézhez az idézést a nyomozóhatóságtól, jelentkezett is az ügyészségen, de további részleteket már nem volt hajlandó elárulni. Mint mondta, ismertették vele a gyanút, de az ügyet nevetségesnek tartja, hiszen nem követett el semmit.
Olosz Gergely neve azután került be a köztudatba, hogy az RMDSZ februári tisztújító kongresszusán megpályázta a szövetségi elnöki tisztséget. A politikus a nagyváradi fórumon a harmadik helyen végzett Kelemen Hunor és Eckstein-Kovács Péter után 47 szavazattal.A 36 éves Olosz első parlamenti képviselői mandátumát tölti, a december 9-i választásokon szenátorjelöltként indul az RMDSZ színeiben. Aközgazdász-végzettségű politikus törvényhozási tevékenysége előtt jelentős állami intézményeket irányított. 2005 és 2007 között betöltötte az Országos Urántársaság elnök-vezérigazgatói tisztségét, 2007-ben két hónapig – ugyancsak az RMDSZ kormányzati pozíciójának köszönhetően – vezette az Országos Gázárszabályozó Hatóságot, majd az év májusában átvette az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) irányítását, és ezt a feladatot 2008 novemberéig látta el.Akkoriban a Gardianul napilap szellőztette meg, hogy a politikus által irányított hatóság vezetői a havibérüket többszörösen meghaladó összegeket vesznek fel prémiumok, pótlékok és egyéb juttatások formájában: az összesen 250 alkalmazottat foglalkoztató kormányügynökség bérkerete 52,1 millió lejre (15 millió euró) rúgott évente. Vagyonbevallása szerint például Olosz Gergely 2007-ben 115 449 lejt keresett az ANRE elnökeként, igazgatótanácsi és szakbizottsági tagként pedig további 21 ezret.Az ankét nyomán az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) vizsgálatot indított Olosz vagyongyarapodása kapcsán. Botrány övezte azt is, hogy az RMDSZ-es honatya nem volt hajlandó feloldani öszszeférhetetlenségét, és egy időben volt parlamenti képviselő és betöltötte az ANRE elnöki tisztségét is; Olosz végül 2008. október 13-án lemondott az energiaszabályozó hatóság éléről.kronika.ro/magyartudat.com |