
Úgy tűnik, azzal, hogy komolyan felmerült a ciprusi bankbetétek megadóztatása, többé egyetlen európai sem érezheti biztonságban a pénzét. Nincs ugyanis garancia rá, hogy máshol nem vetik be ezt a lépést – véli egy banki vezető.
Kiszámíthatatlan, mi következik még
A banki vezető már a múlt heti, Limassolban tett látogatásakor hallott híreszteléseket a bankbetétek megsarcolásáról, de tökéletesen alaptalannak ítélte, így elvetette ezeket. Azzal, hogy mégis kihirdették: lecsípnének a betétesek pénzéből, szerinte kiszámíthatatlanná vált a jövő.
Még annak ellenére is, hogy a ciprusi törvényhozás kedden nemet mondott a tervre. Mert ezzel a meccs még egyáltalán nincs lejátszva. A ciprusi sajtó úgy tudja, a betétadó átszabása még szerepel a szakmai egyeztetéseken, s úgy tűnik, a százezer euró feletti megtakarítások megnyirbálásától nem tudnak majd eltekinteni – írja a Népszabadság.
Minden európai retteghet
Az alapvető tulajdonjogok megsértését külföldi hatalmak írták elő egy kis országnak. Így ezután retteghet mindenki, akinek bankbetétje van Európában. Ugyan a mentőcsomagról tartott sajtókonferencián a képviselők igyekeztek egyedi lépésként beállítani az ügyet, de azt nem voltak hajlandók garantálni, hogy másutt hasonló intézkedésre nem kerülhet sor.
Nem mintha bármiféle garancia számítana. Mert a bizalom már egyébként is megrendült. Aligha lehet ezután arra számítani, hogy a trojka és az EU bármi módon korlátozni fogja magát, ha a válság igazán fájdalmas pillanataiban intézkednie kell.
Ennél is rosszabb jöhet
Amit egyszer meg lehet tenni, az megismételhető másodszor is. Ha el lehet kobozni a banki ügyfelek pénzéből 10 százalékot, akkor le lehet nyúlni 25, 50 vagy akár 100 százalékot is.
A pánik súlyosbodásával még ennél is rosszabb dolgokra számíthatunk, miközben a politikusok kétségbeesetten igyekeznek az eurót életben tartani.
Nincs biztonságban a betétesek pénze
A többi segélycsomag-várományos ország betétesei is retteghetnek amiatt, biztonságban tudhatják-e egyáltalán a jövőben az olasz, spanyol vagy görög bankoknál tartott a pénzüket. Nem lehet tudni. Ez az egyetlen lehetséges válasz.
Bölcs dolog vállalni ezt a kockázatot? Döntse el mindenki saját maga. Tartani lehet azonban tőle, hogy jelentős mennyiségű tőke fogja elhagyni az euróövezet gyenge országait.
Márpedig ez az, amire pont most a legkevésbé lett volna szükségük. Sőt, azt gyanítja, hogy a tőke az egész EU-ból el fog vándorolni, hisz az országok többsége már bevezette a bankuniót.
A végjáték első jelenete
A bankbetétadó felvetése alapjaiban változtatta meg a játékszabályokat, és az utóhatást még hosszú ideig érezhető lesz.
Az euróövezet végjátékának első jelenetét láttuk, mert ezzel a befektetők már jócskán megrendült bizalmának maradéka szenvedett újabb hatalmas csapást. Mi ez, ha nem öngól?
Hogyan reagál majd a piac?
Az arany nyerhet a helyzeten. Előnnyel kerülhetnek ki még az olyan, biztonságos kikötőt kínáló országok is, mint Svájc vagy Szingapúr, valamint az euróövezeten kívüli egészségesebb országok, például a skandináv államok.
Úgy véli, amikor a befektetők rádöbbennek az összes következményre, az egyre gyérülő bizalom aláássa majd az euró és a kapcsolódó eszközök piacát. Ez maga a legvadabb szocializmus, és még mindig képtelen vagyok elhinni, hogy megtörténhetett – összegez Fehér.
Mi a helyzet Cipruson?
Cipruson az előzetes ígéretek ellenére csütörtökön sem nyitottak ki a bankok, majd talán jövő kedden. Addig próbálják felvértezni magukat a várható pénzkivonások ellen. A betéteket befagyasztották, és nem kizárt, hogy átmenetileg korlátozzák a készpénzfelvételt és az utalást – írta a Népszabadság.
A lap legfrissebb információja szerint, ha nincs megegyezés a mentőcsomagról a jövő hétig, akkor az Európai Központi Bank felfüggeszti a ciprusi bankrendszer finanszírozását, magyarán elzárja a pénzcsapot. Valószínűleg erre végül nem kerül sor, mert lázasan dolgoznak a „B” terven, amiben a százezer euró feletti betétek megadóztatásán kívül szerepel a part menti földgázmezők hasznosítása, államkötvény-kibocsátás, a társasági adó kulcsának emelése és állami cégek privatizációja is.
fn.hir24.hu/magyartudat.com