
Az első világháború előtt 47 híd kötötte össze az Ipoly partjait, a háborúban nagy részük elpusztult, és az 50-es évekre számuk négyre csökkent. Mivel az Ipoly Trianon után jórészt határfolyóvá vált, az újjáépítések elmaradtak, most azonban több projekt is tervben van a pótlásukra.
A szlovák kormány szerdán jóváhagyta a Szlovák Köztársaság és Magyarország közötti, az Ipoly felett átívelő közúti híd és a hozzá tartozó objektumok építéséről szóló megállapodási javaslatot.
A javaslat szerint az Ipolyhídvéget (Ipeľské Predmostie) a magyarországi Drégelypalánk községgel összekötő Ipoly-híd létesítése fel fogja lendíteni a határon átnyúló együttműködést, valamint az érintett régiók idegenforgalmát, emellett elő fogja segíteni a munkaerő-mobilitást is.
Az SZK Közlekedési- és Építésügyi Minisztériuma által benyújtott dokumentum szerint az előkészítés, illetve a híd és a hozzá tartozó objektumok felépítése Ipolyhídvég község mint projektpartner hatáskörébe tartozik. Az építkezést a Besztercebányai Megyei Önkormányzat is támogatja. A projekt fő magyarországi partnere a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF).
A javaslat értelmében a hídépítés finanszírozására az Interreg V-A Szlovákia – Magyarország 2014- 2020 határon átívelő együttműködési program keretében kerül sor. Hozzájárul az SZK Földművelésügyi- és Vidékfejlesztési Minisztériuma, valamint a megye is. A szerződő felek azonos arányban osztják meg egymás között a hídépítés költségeit.
A közúti hidat a 3,5 tonnát meg nem haladó, személy- és tehergépkocsik használhatják majd, írja a Bumm felvidéki hírportál.