Ismét ősszlovákokról és Szvatopluk királyról beszélt Robert Fico kormányfő Dévény várában, a Cirill és Metód érkezésének 1150. évfordulóján tartott ünnepségen.
„A szlovák nemzet életében vannak olyan helyek, melyek iránt mély tisztelettel viseltetünk, ugyanis kötődnek hagyományainkhoz. Vannak szent napjaink is, melyek közül július 5-e ahhoz a műhöz kötődik, melyet szent Cirill és Metód, valamint tanítványuk, Gorazd alkotott” – mondta a miniszterelnök.Konstantin tanítására építettek később Bernolákék és Štúrék is – folytatta a kormányfő. 1000 évvel a hittérítők érkezése után alakult a Matica Slovenská is – emlékeztetett. Hozzátette: bár a Matica létezésének 150 éve alatt sok dolgon átment, az intézmény továbbra is hiteles és méltóságteljes.A kormányfő szerint nem csak fontos megemlékezni Cirill és Metód hagyományáról, hanem ezt a hagyományt a mai életbe is át kell ültetni. Hangsúlyozta: a szlovák függetlenségi gondolat Bernolákék, Štúrék és az egyszerű emberek vágyából nőtte ki magát, ismét függetlenek akartak lenni, visszavenni a közügyek irányítását saját kezükbe, mint ahogy az Pribina, Rastislav fejedelem és Szvatopluk király idejében volt.
A miniszterelnök úgy vélte: az állam építése állandó és folyamatos feladat, és ez az ország jelenlegi szellemi vezetőire, értelmiségére és politikusaira vár. Felszólított mindenkit, hogy védjék Szlovákia állami és nemzeti érdekeit, emelkedjenek felül a kicsinyes politikai harcokon akkor, mikor államférfiúi gondolatokra és cselekedetekre van szükség.
Robert Fico egyébként nem először használja az „ősszlovák” és a „Szvatopluk király” kifejezéseket. 2008 elején többek között kijelentette, hogy az „ősszlovákok“ már akkor is a térségben éltek, amikor más európai nemzetek területén még csak állatok rohangáltak. Azt is mondta, hogy a Nagymorva Birodalom az ősszlovákok állama volt, Szvatopluk pedig az ősszlovákok királya.
A média akkor számos tekintélyes történészt, a kor kutatóját szólaltatta meg, akik a kormányfő elméletét légből kapottnak, egyesek elemzők pedig kertelés nélkül ostobaságnak nevezték, és az akkori (Smer-SNS-HZDS) kormány nacionalista irányvonalának erősödésével magyarázták. Ezután 32 nemzeti érzelmű, döntően idősebb történész, régész és nyelvész közös nyilatkozatban vette védelmébe a kormányfőt és az „ősszlovákokat” emlegető terminológiát.
Pár napja Dušan Čaplovič oktatásügyi miniszter – aki eredetileg történész – az állami hírügynökségnek nyilatkozva szintén ősszlovákokról beszélt. „Beszélhetünk ősszlovákokról, mivel a magyarok ősmagyarokról, a németek ónémetekről, a csehek pedig ócsehekről beszélnek” – mondta Čaplovič. Az oktatásügyi miniszter szerint tudatosítani kell azonban, hogy a korábbi „nemzetnek” nem olyan tulajdonságai voltak, mint a XIX. században, vagy a mai nemzeteknek.
(bumm, SITA)
magyartudat.com
A szlovákok hiába majmolnak bárkiket, maradnak azok, akik…