
Roppant fontos döntést hozott ma a Legfelsőbb Tanács az Ukrajnában élő kisebbségek, így a magyarság szempontjából. A honatyák az alkotmányosnál is nagyobb többséggel úgy módosították a parlamenti képviselők megválasztásáról szóló törvényt, hogy a választókörzetek határainak megállapításakor figyelembe kelljen venni az egy tömbben élő kisebbségek által lakott településeket, régiókat. Ennek kapcsán kértünk villáminterjút Gajdos István parlamenti képviselőtől, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnökétől.
— Képviselő úr, mely politikai erők támogatták a határozat elfogadását?
— Örvendetes, hogy a kommunisták kivételével gyakorlatilag minden parlamenti párt támogatta a választójogi törvény módosítását. Ennek eredménye a 365 „igen” voks a végszavazás során. Csak megjegyezném, hogy figyelembe vették azt a javaslatot is, amit Ion Popescuval, az ukrajnai román közösség vezetőjével én is tettem.
— Mit irányoz elő a törvénymódosítás?
— A változtatások közül a 18. cikkelyt emelném ki. Ennek új szövege szerint egy választókörzetbe kell tartozniuk azon közigazgatási egységeknek, amelyek területén egy tömbben élnek a nemzeti kisebbségek képviselői, illetve amelyek határosak egymással. Nagyon fontos momentum, hogy abban az esetben, ha az egymással határos adminisztratív-territoriális egységekben az adott nemzeti kisebbséghez tartozó szavazópolgárok száma magasabb, mint amennyi egy választókörzet kialakításához szükséges, akkor a körzeteket úgy kell kialakítani, hogy egyikükben az ezen kisebbséghez tartozó választók, esetünkben a magyarok legyenek többségben a választópolgárok között. A törvénymódosítás révén tehát „magyar” körzetet hozhatnak létre Kárpátalján!
— A korábbi szabályozás viszont nem tette ezt lehetővé…
— Sajnos, 2001-től nem volt kötelező, hogy magyar többségű választókörzetet hozzanak létre. Ezért is nagyon pozitív dolog tehát, hogy az UMDSZ-szel szövetségben lévő Viktor Janukovics államfő vezette új hatalom e téren is kedvez a kisebbségeknek, így a magyarságnak!
— Európa felé is jó pontot szerzett Ukrajna a mai döntés révén?
— Egyértelműen! A választásokat szabályozó törvények korszerűsítése az egyik feltétele Ukrajna EU-integrációja felgyorsításának. Például a Velencei Bizottság, az Európa Tanács, s az EBESZ is szorgalmazta ezt. Megemlíteném még, hogy korábban már szóltam arról, hogy az EU-integráció az, ami képes konszolidálni a politikai erők, a társadalom túlnyomó többségét Ukrajnában. A mostani döntés is jól bizonyítja ezt…
A parlamenti képviselő sajtószolgálata
magyartudat.com