A holland gazdálkodók lezárták a szupermarketek elosztóközpontjaihoz való hozzáférést, hogy tiltakozzanak a kormány zöld reformja ellen, ami az ország mezőgazdasági szektorát érintené – jelentette hétfőn a helyi média.
A Nederlandse Omroep Stichting (NOS) helyi műsorszolgáltató szerint a tüntetők országszerte több raktárt is elzártak, köztük Heerenveen, Raalte, Deventer, Woerden, Breda és Nijkerk városokban.
Ennek eredményeként az élelmiszerszállító teherautók nem tudják használni az elosztóközpontok nagy részét.
A Central Bureau of Food Trade (CBL), a holland szupermarketek szervezete szerint „teljesen elfogadhatatlan”, ha a blokád elhúzódik.
„Felhívtuk az igazságügyi hatóságokat és a rendőrséget, hogy gondoskodjanak a helyzetről” – mondta a szervezet igazgatója, Marc Jansen.
A CBL felszólította a hatóságokat, hogy fontoljanak meg további lépéseket a tüntetők ellen.
„Képesnek kell lennünk kezelni ezt a helytelen magatartást” – mondta Jansen, azzal érvelve, hogy a szupermarketek nem részesei a politikának.
A szervezet hozzátette: ha a teherautókat és traktorokat használó tiltakozók nem szüntetik meg a blokádot, hamarosan bekövetkezik az élelmiszerhiány, amely olyan termékeket érint, mint a kenyér, a gyümölcs- és zöldségfélék, valamint a tej.
„Egyes elosztóközpontok kórházakat, gondozási központokat és egyéb létfontosságú szolgáltatásokat is ellátnak” – mondta Jansen.
A nagyszabású tüntetések lehetőségével szembesülve a holland rendőrség azt tanácsolta az embereknek, hogy dolgozzanak otthonról, és készek beavatkozni, ha a helyzet kicsúszik a kezéből.
A holland gazdálkodókat idegesíti a kormány azon törekvése, hogy 2030-ra 50%-kal csökkentse a szennyező anyagok, köztük a nitrogén-oxid és az ammónia kibocsátását.
Az aggodalomra ad okot, hogy a műtrágyák nagy mennyiségben tartalmaznak nitrogén-oxidot, miközben az állatok ammóniát termelnek vizeletükben és székletükben.
A zöld reformok valószínűleg az agrárszektort érintenék, és arra kényszerítenék a gazdálkodókat, hogy csökkentsék az állatállomány számát, vagy teljesen leállítsák a tevékenységüket.
Sokan attól tartanak, hogy a kormánykoalíció reformjai egyszerűen kivonják őket az üzletből.
Június végén Mark Rutte holland miniszterelnök kijelentette, hogy a gazdáknak joguk van tiltakozni, de figyelmeztetett, hogy cselekedeteiknek törvényesnek kell lenniük, olvasható itt.
„Nem fogadható el, hogy veszélyes helyzeteket teremtsenek, nem fogadjuk el a tisztviselők megfélemlítését, ezt soha nem fogjuk elfogadni” – mondta.
Magyar Tudat