
Fotó: Magyar Nő Magazin
A délceg vőlegény az Osztrák-Magyar Monarchia haditengerészetének I. osztályú sorhajóhadnagya, nagybányai Horthy Miklós, az ifjú ara pedig a finom szépségű jószáshelyi Purgly Magdolna volt.
Az esküvő után az ifjú pár hamarosan a férj állomáshelyére, a Monarchia hadiflottájának főbázisára, Polába utazott, ahol sorra születtek gyermekeik: Magdolna (1902), Paulette (1903), István (1904), s az ifjabb Miklós (1907).
Az apa, a későbbi kormányzó, Horthy Miklós életútját nem érdemes boncolgatni, hiszen különböző politikai elemzések élete szinte minden
mozzanatát feltárták. Amit viszont érdemes kiemelni, hogy Horthy Miklós Kenderes környéki birtoka 1920-ban, kormányzóvá választásakor,
ugyanannyi (1500 hold) volt, mint 1944 végén, amikor a német fegyverek fenyegetése hatására megválni kényszerült államfői székétől.
Ekkor sem titkos külföldi bankszámlái, sem offshore cégei nem voltak, s a keserű emigráció a legnagyobb nélkülözéseknek tette volna ki, ha J. F. Montgomery, Chorin Ferenc és Apponyi Madelaine nem hoz létre alapítványt a Horthy család megélhetéseinek biztosítására.
A család jóleső érzéssel fogadta Ruben Hecht nemzetközi cionista vezetőt, amikor az Portugáliában meglátogatta a Horthy családot, hogy a
zsidóság nevében megköszönje a volt kormányzónak és az általa vezetett Magyarországnak a zsidóságért tett erőfeszítéseit.
A feleség, Purgly Magdolna szelíden és odaadóan követte urát különböző beosztásaiban: a haditengerészetnél, a diplomáciai szolgálatban, a
Bécsi udvarban, a Budavári palotában (csak kilenc szobát laktak a palota szerényebb, Tabánra néző szárnyában), majd az emigrációban.
Itt, élete alkonyán megtanult főzni, takarítani, háztartást vezetni, amire egész életében nem volt szüksége.
A Kormányzó feleségeként, az ország első asszonyaként élénk karitatív tevékenységet folytatott.
Támogatta az akkor kiépülő Új-Lípótvárost, amit emiatt sokáig Magdolna-Városnak neveztek, illetve Rákospalotán a mai József Attila utcában szegények konyháját üzemeltette, kiérdemelve ezzel azt, hogy akkoriban ez az utca Horthy Miklósné utca (1932-1945) volt, írja Dobai Miklós.
Magyar Tudat
Horthy Miklós hatalomba kerüléséhez
érdemes kiemelni, hogy Magyarország mint háborús vesztes,
egyben ellenség maradt az antant szempontjából.
Trianont épeszű ember nem írta volna alá.
“Az ellenségnek ne legyen stabil, normális kormánya, elég
ha végre valaki aláírja, aki kompetensnek számít, majd mi kiképezzük ehhez “.
Persze, hogy nem egy “Lloyd George” lett a kiválasztott.
A közvetlen előzmények:
A román megszálláskor a Berinkey kormány lemondott,
a Tanácsköztársaság pedig elbukott, bár eredményesen harcoltak,
de nem osztottak földet és durva atrocitásokat hajtottak végre ők is.