
Románia rendszeresen elveszti a háborúit, de megnyeri a békéket.
Így volt ez az 1918-ban ezen a napon aláírt bukaresti békével is, amikor a központi hatalmak a legyőzöttel rendkívül nagyvonalú békét kötöttek, bő fél év múlva hálából szétcincálták a Magyar Királyságot.
Mint közismert az első világháború anyagcsatái idején a keleti front lekötötte a monarchia katonai erejét, Erdélyben a határőrökön kívül alig maradt katona.
A korábbi szövetséges Románia ezt kihasználva hadat is üzent, bevonultak Székelyföldre, a Barcaságba, de a beérkező erősítések előbb megállították őket, majd német segítséggel csúfosan elverték.
Bukarest is elesett, s orosz segítséggel is csak Moldvában sikerült a románoknak megkapaszkodniuk.
Igen ám, de jött 1917. A cárt leváltó ideiglenes kormány továbbra is támogatta a románokat, a bolsevikok azonban nem, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy a szovjet fegyverszünet után a románok pillanatok alatt vették a lapot (orosz támogatás, hátország nélkül 2 hétig se tartották volna a frontot) és ők is fegyverszünetet kértek december 7-én, amit 9-én alá is írtak, majd jött a bukaresti béke május 7-én.
A Központi hatalmak néhány faluval megtoldva visszaadta Bulgáriának a második Balkán háborúban a románok által elvett Dél-Dobrudzsát (amely lakossága egyébként többségében török és tatár volt, kisebb részt bulgár, román csak mutatóban), illetve Magyarország kapott egy kisebb megyényi területet a stratégiai jelentőségű kárpáti hágók és az Alduna mentén, ugyan így egy kis falatkát az osztrák igazgatás alatt álló Bukovinához csatoltak.
A románok viszont kvázi megkapták az oroszok terhére a mai Moldovát, tehát területileg is jól jártak. Ráadásul a köves hegyvidék helyett jól termő földekkel gyarapodtak…
A békében kimondták a hadsereg nagy részének a leszerelését is, amit a román időhúzásnak köszönhetően a Központi Hatalmak összeomlásáig nem hajtottak végre.
A románok mégis rabló békéről beszéltek.
Az első adandó alkalommal felmondták a bukaresti békét, benyomultak Erdélybe (a le nem szerelt, de nehézfegyverzettel alig rendelkező) és innen már ismert a történet, amely Trianonban ért véget.
Amíg Magyarország Bukarestben 3200 négyzetkilométert vett el Romániától határkiigazítás címén, addig ők 102.000-ret Trianonban, olvasható itt.