A CIA és a német hírszerzés évtizedek óta világszerte megfigyelte a kormányok titkosnak hitt kommunikációját, irányítva egy jelentős titkosítással foglalkozó céget.
A második világháború alatt alapított, a svájci kriptográfiai cég, a Crypto AG csúcstechnikai eszközöket biztosít a kommunikáció kódolására mintegy 120 országban.
1970-től kezdve azonban a CIA és az akkori Nyugat-Németország külföldi hírszerző szolgálata, a BND titokban megvásárolta és onnantól kezdve irányította a társaságot, akit eszközeivel az ellenségek és a szövetségesek lehallgatására egyaránt használtak, írja a Washington Post a kiadott német közvéleményre hivatkozva.
A CIA először „Thesaurus” -nak, majd később „Rubicon-nak” nevezte. A CIA az évtizedek óta tartó műveletét a „század intelligencia-puccsaként” említette a beszámoló.
A külföldi kormányok jó pénzt fizettek az Egyesült Államoknak és Nyugat-Németországnak azért a kiváltságért hogy legalább két … külföldi országnak hozzáférhessenek a legtitkosabb kommunikációihoz.
Noha a hírszerző ügynökségek kapcsolatba léptek a céggel hamarosan a második világháború után, 1970-ben megerősítették szerepüket, miután egy 5 millió dolláros megállapodást kötöttek a társaság átvétele érdekében. Innentől kezdve az ügynökségek gyakorolták a Crypto AG működésének szinte minden részét, kezdve a bérbeadási döntéseken, az értékesítési célok irányításán és a csúcstechnológiájú titkosító eszközök megtervezésén keresztül – természetesen csak nekik elérhető titkos hátsó ajtókkal.
A társaság ügyfelei, akik soha nem tudtak a hírszerző ügynökség ügyködéséről, akik többek között Irán, különféle latin-amerikai kormányok, India, Pakisztán és még a Vatikán is.
Az 1980-as évek során az USA Nemzetbiztonsági Ügynöksége (NSA) által elemzett diplomáciai csatornák és egyéb kormányzati átadások mintegy 40 százaléka a Crypto AG eszközein haladt keresztül, ami azt sugallta, hogy az ügynökségek hatalmas mennyiségű anyagot tárolt a hallgatásból.
A CIA győzelmi diadalmenetet tartott.
Képzeljék el azt a helyzetet, hogy az amerikai kormány egy külföldi vállalatot meggyőz a kémberendezések használatára, és akkor beszélhetünk egy „bátor” új világról.
Míg Kína és a volt Szovjetunió sem bíztak a Crypto AG-ben, és soha nem használták fel termékeit és nem lépték át a határt a hidegháború idején, addig a hagyományos eszközöket használták hírszerzéshez számos kiemelkedő geopolitikai esemény során – ideértve az iráni vezetők kémkedését az egész országban, vagy az 1979. évi túszválság és az Egyesült Királyság adatainak átadása Argentína katonaságáról a Falklandi háború alatt.
A Crypto AG dollármilliókat keresett a közel 50 éves működés során, a nyereség megoszlott a két ügynökség között.
Míg a BND állítólag a források egy részét saját terepi tevékenységeinek finanszírozására használta, a CIA bevételét a versenytárs kriptográfiai cégek felvásárlására használta fel, nyilvánvalóan remélve, hogy teljesen uralni fogja a piacot a piacot.
A BND 1993-ban megűszta a CIA „nyilvánosságra kerülési viharnak” nevezett botrányát, miután egy kriptoszisztéma alkalmazottat bebörtönöztek Iránban, és a német ügynökség kénytelen volt hatalmas váltságdíjat fizetni a szabadon bocsátása érdekében.
A CIA azonban csak utána felvásárolta a BND részét, és a műveletet 2018-ig tartotta fenn, és akkor azt gondolták, hogy eladják a társaság eszközeit. Addigra a cég jelentősége elhanyványúlt az olcsóbb internetes titkosítási technológia fejlődésével, bár továbbra sem világos, hogy a CIA vajon teljes mértékben megszakította-e a kapcsolatokat a társasággal.
A társaság jelenlegi tulajdonosai – akik azóta Crypto International-ként újjáalakították a céget, mindazonáltal tagadták a hírszerző ügynökségekkel való együttműködést.
„Mi, a Crypto International-nál, soha nem voltünk kapcsolatban sem a CIA-val, sem a BND-vel ” – mondta Andreas Linde, a cég elnöke a Postnak.
„Ha az, amit mondasz, igaz, akkor teljesen elárultnak érzem magam, és a családom csalódottnak érzi magát, és úgy érzem, hogy nagyon sok olyan alkalmazott lesz, aki elhagy, és ez vonatkozik az ügyfelekre is.”
Időközben a svájci kormány kedden indított kivizsgálást az állítólag évtizedekig tartó hírszerző műveletről.
Magyar Tudat Nemzeti Hírportál