
Magyar siker született a szegedi kerékpáros póló Európa-bajnoki selejtezőn vasárnap: a budapesti The Bisons csapat bizonyult a legjobbnak.
A kerékpáros póló – angol nevén Hardcourt Bike Polo -, az egyik legősibb csapatjáték, a perzsa eredetű lovaspóló modern kori megfelelője. A játék a XIX. század vége óta ismert, akkor még füves pályán játszották, és az 1908-as londoni olimpián bemutatkozó sportágként is szerepelt. Az elterjedtebb változatot az 1980-as évek óta játsszák betonozott kézilabda-, foci-, vagy nyáron használaton kívüli jégkorongpálya, de rendeznek mérkőzéseket üres parkolóházakban is.
A szabályok elég egyszerűek: a kerékpáron ülő játékosok egy leginkább hosszú nyelű húsklopfolóra hasonlító ütővel kergetik a floorballban is használatos labdát, amely mérete megegyezik a teniszben használatossal ám jóval keményebb és nem pattog. A cél – ahogy a labdajátékok többségénél – a gólszerzés, ám a találat csak akkor érvényes, ha az ütő kisebbik végével találták el a „csomagot”. A két három-három tagból álló csapatoknak a győzelemhez ötször kell betalálniuk a kerékpár szélességű kapuba. Fontos, hogy a játékosok nem tehetik le a lábukat, ha mégis meteszik, néhány másodpercre kiesnek a mérkőzésből. Az ütközéseket nem tiltják a szabályok, de csak azonos az azonossal – test a testtel, ütő az ütővel, bicaj a bicajjal – találkozhat.
A szegedi Eb-selejtezőn nyolc ország – Ausztria, Lengyelország, Románia, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Ukrajna valamint Magyarország – legjobb csapatai vettek részt. A végső győzelmet a budapesti The Bisons – Varga Gábor, Varga Dávid és Hagemann József – szerezte meg a lengyel bajnokcsapat Apollo 3 és a szintén lengyel MMA előtt. Így közvetlenül e három csapat jutott ki a nyári, párizsi Európa-bajnokságra.
Az Apollo 3 ellen vívott döntő mérkőzésen bebizonyosodott, hogy a bicaj póló igazi technikai sport: egy ütközést követően az egyik magyar játékos járgányának hátsó kerekében akkora „nyolcas” lett, hogy nem tudta tovább tekerni biciklijét. Pillanatok alatt előkerültek a szerszámok és egy tartalék kerék, a cserében – a fair play szellemében – az ellenfél csapat tagjai is segédkeztek, majd folytatódott tovább a küzdelem.
MTI