
Martonyi János szerint minden ország érdeke, hogy területén otthon érezzék magukat a kisebbségek, és Magyarországnak is az a célja, hogy a határon túli magyarok a szülőföldjükön találják meg a boldogulásukat, az országnak semmilyen területi követelése sincs.
A külügyminiszter az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának keddi ülésén kiemelte: bár “a magyar közvélemény túlnyomó része, a magyar politikai elit elfogadta a területvesztést”, mégis “előjön az a gondolat”, hogy Magyarországnak területi igényei lennének. Valószínűleg azért vetődik fel ez még mindig, mert politikai célokra jól lehet használni – vélekedett.
Hangsúlyozta, Magyarország elfogadja a területvesztését, és a szomszédos országoknak tudomásul kell venniük, hogy a területekkel együtt olyan közösségeket is kaptak, amelyek ragaszkodnak ahhoz, hogy az identitásukat közösségként őrizzék meg, és az egyén asszimilációja helyett a közösségük integrációja a céljuk.
Mint mondta, nincs tömeges igény a határon túli magyarok körében az áttelepülésre, és a kedvezményes honosításnak sem lett ilyen következménye. A lehetőség megteremtésével viszont jelentősen megnőtt a magyar állampolgárok száma, ezzel együtt a konzuli feladatok is a jelentősen nőttek.
Kifejtette, a külképviseleti hálózat bővítésének első szakaszában ezért a nemzetpolitikai szempontok jelennek meg: remélhetőleg a kormány hamarosan jóváhagyja az eszéki, a melbourne-i, a torontói, a marosvásárhelyi és a nagyváradi konzulátus megnyitását.
Martonyi János úgy fogalmazott, “a nemzetnek van külpolitikája”, és téves a külpolitika és a nemzetpolitika szembeállítása . “Bár a nemzet nem nemzetközi jogalany”, Magyarországnak külpolitikája alakításában az összmagyarság érdekeit kell figyelembe vennie. Azt mondta: a magyar külpolitika célja a nemzetpolitikai érdekek érvényesítése, és ez nem korlátozódik a szomszédos országokra, a diplomácia egészének kiemelt feladata.
A szomszédos országokkal fennálló viszony alakulásának ugyanakkor meghatározó tényezője a magyar közösségek helyzete, jogaik érvényesülése, és e közösségeknek is érdekük, hogy jó legyen a viszony az országok között, hiszen a konfliktusok következményeit elsősorban ők érzik meg – magyarázta.
Kiemelte, a nézeteltérések fő forrása az, hogy Magyarország szerint léteznek közösségi jogok, a szomszédos államok többsége azonban úgy látja, hogy a kisebbségi jogok az egyén védelmére korlátozódnak. Amíg ez a nézetkülönbség fennáll, mindig felszínre törnek majd a viták, hiszen sok érzékeny kérdés a határon túli magyarok helyzetével kapcsolatban ezzel függ össze – mutatott rá.
Forrás: MTI/Bumm.sk
magyartudat.com
“a magyar közvélemény túlnyomó része…elfogadta a területvesztést”??? Miféle közvélemény-kutatás előzte meg e kijelentést? Feltételezem, hogy a “közvélemény túlnyomó része” tisztában van Trianon nemzetveszejtő, IGAZSÁGTALAN diktátumával, amit 1990-ben “elfelejtettek” korrigálni. Kárpátalját például kétszer ajánlották vissza, mégsem fogadta el az akkori “politikai elit”. Miért nem? És miért kell tétlenül néznünk a körülöttünk élő, határon túli magyarok napi szenvedését, életük kioltását, pusztán a rabolt föld megtartása miatt.
Ez jó kérdés!KI az ma magyarországon aki ezt elfogadja?Annak
ajánlom hogy olvassa el Grof Aponyi Albert védő beszédét amelyet trianonnál tett,És azután mondja hogy elfogadom.Én viszont le fogadom nincs olyan magyar ember aki ezt elfogadja függetlenül attól hogy jobb vagy bal oldali.