Vasárnap is folytak az amerikai szenátus tárgyalásai, a pénzügyi válság kezelésével kapcsolatosan. Egyelőre nincsenek biztos jelei annak, hogy az amerikai szövetségi kormány képes lenne a történelmi mélypontról kimozdítani az országot – adta hírül a Reuters.
Az amerikai tőzsde pénteki optimista hangulata hétfőre szertefoszlott, a képviselőház annak ellenére elkeseredetten ülésezett, hogy hét végén az Egyesült Államokban ünnep volt (Columbus Day). A demokrata és a republikánus vezetők közötti vitás tárgyalások minden bizonnyal egész héten folytatódnak. Barack Obama többségi pártja azonban várhatóan nem tesz majd engedményeket.
A kincstár csütörtökre teljes fizetésképtelenné válik, a hitelkeretek kimerültek, a befektetők bizalma megrendült. Ázsiában árgus szemekkel figyelik az amerikai gazdasági eseményeket, hét végén azonban a jen árfolyama emelkedett kissé, a többi ázsiai részvényekkel kapcsolatosan nem sikerült megállapodásra jutni.
Szombaton, a Fehér Ház szóvivője, John Boehner bejelentette, hogy a Fehér Ház működésképtelenné vált. Vasárnap a szenátus a patthelyzet miatt munkanapot tartott és gyors jogalkotási intézkedéseket sürgetett. A vita jelenleg is a hitel adósságplafon megemelése körül zajlik.
Amerika pénzügyi válsága a hosszú ideje az ingatag lábakon álló egészségbiztosítási rendszer miatt éleződött ki, a probléma azonban már régen nem az egészségbiztosítási rendszer tarthatatlan állapotáról szól. „Én nem is értem ebben a pillanatban, hogy mi ez az egész ” – nyilatkozta a demokrata szenátor Claire McCaskill. „Ez az ügy többé nem Obama egészségbiztosítási reformjáról szól. Hol van itt még szó egészségügyi reformokról és szociális biztonságról? Ez az egész ügy nem tiszta . Hol esik szó arról végre, hogy mikor, mire, mennyi pénzt költünk? Úgy tűnik, árnyékban bokszolunk.”
Dick Durbin, befolyásos demokrata képviselő szerint csak egy pár látszólag egyszerű kérdést kellene tisztázni a probléma megoldásához, mivel a 2013. év végéig tervezett pénzeszközök szeptember 30-án gyakorlatilag elfogytak: meg kellene határozni, mennyi hitelre lenne szükség a kormány további működéséhez, ehhez pedig egy ideiglenes finanszírozási törvényjavaslat elfogadása kellene.
Az amerikai adósság legnagyobb külföldi birtokosa Kína. Az amerikai pénzügyi zűrzavart még inkább fokozza a demokraták és a republikánus többség közötti feszültség, amelynek eredményeképpen valószínűleg a legvégső pillanatokig elhúzódnak a konkrét pénzügyi intézkedések.
A teljes cikk itt olvasható.
magyartudat.com
ITTCousin Itt, a member of the fictional Addams Family →
A dísz-néger bábelnök vergődik a háttérhatalom hálójában. Most szívatják a cionisták (az amerikai hatalom igazi birtokosai), amiért nem rohanta le Szíriát.
Nagy Péter