Obamáék felfüggesztették Szíriával kapcsolatos diplomáciai munkájukat, visszahívták nagykövetüket az országból, Obama szerint a szír konfliktus nem áll összhangban az Egyesült Államok érdekével.
Nemrégiben pozitív hangnemben Washingtonban tárgyalt az amerikai kormány arról, hogy Bashar al Assad a vegyifegyver-tilalmi egyezményt elfogadta, akkor mi az oka hogy, hirtelen meggondolták magukat?
Milyen okok állhatnak döntés mögött?
Március 18-án a Fehér Ház intézkedett, hogy az amerikai munkavállalók, konzulátus, és nagykövetség hagyja el az országot.
Az amerikai különleges megbízott, Daniel Rubinstein azt mondta, hogy elfogadhatatlannak tartja a munkát, azokkal a személyekkel, akiket a szír kormány jelölt ki kapcsolattartónak.
A diplomaták visszahívása azt jelenti, hogy a Fehér Háznak, sokkal fontosabb volt al Assad kormányának megdöntése, mint a vegyi fegyverek megsemmisítésére a régióban.
Az első elmélet szerint, az Egyesült Államok ezzel a lépéssel, kísérletet tett arra, hogy nyomást gyakoroljon Oroszországra, aki már neki nem partner a szíriai konfliktus megoldásában, az ukrajnai beavatkozás miatt.
Az orosz elnök többször hangsúlyozta, hogy Oroszország célja, hogy továbbra is megvédje polgárai érdekeit, attól függetlenül, hogy hol élnek. Különböző becslések szerint 20-50000 fő körüli orosz állampolgár tartózkodik Szíriában.
Obama elnököt a republikánusok „nyámnyilának” nevezték, amiért úgy döntött, hogy a krími helyzetre nem válaszol meg Szíriában.
A második elmélet szerint, benyújtották igényeiket a szövetségesek, Izrael és Szaúd-Arábia, az Egyesült Államok felé.
Ezt támasztja alá az a tény, hogy az amerikai hivatalnokok kivonulását követő napon szír területeket bombázott Izrael.
Ezen kívül, a minap a terroristákból álló szír Nemzeti Koalíció alapítója, Kamal Labwanit bejelentette, hogy a Golán-fennsikra nem tart igényt, és Izrael cserébe segítséget nyújt Bashar al-Assad megdöntésében.
„Izrael rendszeresen bombázza Szíriát, és el van foglalva saját belső, megoldhatatlannak tűnő problémáival és a Hezbollah támogatásával.
„Nincs olyan erő, mely veszélyeztetné Bashar al-Assad hatalmát”, kommentálta az English Pravda szakértője, Sergei Demidenko aki a Stratégiai Tanulmányok és Elemzések Intézetének munkatársa (ISOA).
„Izrael nagyon is tisztában van azzal, hogy ha al Assad összeomlana, akkor minden iszlamista és szír Izrael ellen fordul, de ez a verzió nem következhet be.
Izraeliek egyértelműen azt mondják, hogy Bashar al Assad az ellenségük, de akik helyébe lépnének, tízszer rosszabbak lennének a zsidó állam szempontjából, mint a szír kormány, mondta a szekértő.
Hozzátette, hogy tavaly nyáron Netanjahu megtiltotta kabinetje tagjainak, hogy még beszélni is merjenek Szíriáról.
„Izrael ezek után, nem véletlen, hogy kategorikusan ellenzi a katonai beavatkozást”, mondta Demidenko.
Obama március végére tervez egy látogatás Szaúd-Arábiába. Ez nem véletlen, hiszen az Egyesült Államok és Irán kapcsolata feszültté vált a perzsa ország nukleáris programja miatt.
Eközben Szaúd-Arábiát nagyon is nyugtalanítja, hogy erősödik a szövetség Katar, Törökország, Irán, Szíria és a Hamasz között.
Végül pedig, a legvalószínűbb magyarázat az Obama politikájára befolyást gyakorló belső erők nyomása, melyek szorgalmazzák a további konfliktusok elkerülését Oroszországgal, beleértve a fentebb vázolt orosz kötődéseket szír földhöz.
Az ukrán események árnyékában mindenki elfeledkezett Szíriáról, ahol jelenleg is ádáz harcok folynak.
Van egy másik, elég faramuci feltételezés, hogy háttérben tárgyalások folynak, hogy az Egyesült Államok nem fog beavatkozni a Krím-félszigeten, és cserébe Oroszország nem fog beavatkozni Szíriában.
„Ez komolytalan, mintha azt mondanánk, hogy Oroszország megszavazza az ENSZ Biztonsági Tanács ülésén a rakétatámadást Szíria ellen. Az orosz vezetés soha nem fog ilyet tenni. Először is, ez súlyosan érinti az orosz befolyást, másodszor, miért adjuk fel Szíriát? Ez egy nagyon fontos ország orosz szempontból, egy stratégiai helyen, ahol sok érdekünk van. Az orosz politika nem járatja le magát a világ előtt, mondta Szemjon Bagdasarov politológus az English Pravdának.
Mindenesetre, Obama azon döntését, hogy felfüggesztette diplomáciai kapcsolatait Szíriával, azt jelenti, hogy az amerikaiak bojkottálják a genfi béketárgyalásokat.
Felsejlik, hogy a radikális terroristák részéről, hamarosan egy hatalmas katonai csapás fog bekövetkezni szír földön.
Lyuba Lyul’ko
magyartudat.com