
Vlagyimir Putyin orosz elnök Orbán Viktor miniszterelnök meghívására érkezett Magyarországra. Bármi legyen is az eredmény, találkozójuk miatt valószínűleg dühös lesz az Egyesült Államok és az EU országok is.
A két vezető „megvitatta az Oroszország és Magyarország közötti kölcsönös kapcsolatokkal kapcsolatos kérdéseket, különös tekintettel a kereskedelemre, a gazdaságra és a kultúrára”, valamint „véleménycserét folytat néhány aktuális nemzetközi és regionális kérdésről” – közölte a Kreml, anélkül, hogy további részletekbe bocsátkozott volna.
A napirendjük egyik nyilvánvaló pontja a paksi atomerőmű bővítésének folyamatban lévő folyamata. Az egyetlen ilyen jellegű erőmű Magyarországon, amely az ország energiaszükségletének akár 40% -át is ellátja. Két új erőmű építéséről 2014-ben megállapodtak és az EU 2017-ben hagyta jóvá, míg Moszkva 2025-ig 10 milliárd eurós állami kölcsönt nyújtott ehhez a célhoz.
Magyarország abban is kifejezte szándékát, hogy raktározza az orosz földgázt, mielőtt Moszkva és Ukrajna közötti tranzitmegállapodások 2019 végéig lejárnának, és a jövőbeni szállítások ezzel státusszal maradnak.
Ugyanakkor Oroszország megépítette a „Turkish Stream” csővezetéket a Balkán gázszállításához, azonban eddig még nem építettek leágazásokat Magyarországra.
Orbán legutóbb tavaly szeptemberben látogatott Moszkvába, szembeszállva a brüsszeli ripacsokkal, akik ragaszkodtak az összes Oroszországgal fennálló kapcsolat megszüntetéséhez.
A magyar miniszterelnök nacionalista politikája már felbosszantotta sokszor az EU-t, de a Budapest ellenes beadványaik kényszerítésére irányuló kísérletek eddig nem voltak eredményesek.
Az Atlanti-óceán másik oldalán lévő összeesküvés-elméleti tematikusok szintén Orbánt vádolják lehetséges sugalmazóként Donald Trumpnál, az ukrajnai korrupcióról alkotott véleményével kapcsolatban.
A kijevi nyelvpolitikák, amelyek elsősorban az oroszul beszélők ellen irányulnak, de a Nyugat-Ukrajna nyugati részén élő etnikai magyarokat is érintik, feszültségeket okoztak Budapesten, írja a TASS.
Noha nincs bizonyíték arra, hogy Orbán – vagy Putyin – valamilyen módon befolyásolta volna Trumpot ebben a tekintetben, a nyugati média valószínűleg baljóslatúnak tartja a találkozót, még akkor is ha csak az időjárásról beszélnek.
Fotó: Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök © Pool REUTERS útján / Alexander Zemlianichenko
paksot csak akkor szabadna boviteni , ha torium-mal uzemeltetik …..
Orbánnak volt egy jó megjegyzése: ” a házszám adott „,
vagyis, hogy minden ország ott van ahol van, ezen nem lehet változtatni.
Az oroszokkal jó viszonyt, politikai-gazdasági kapcsolatokat
kell ápolni, esetleg kérdés, hogy milyen mélységig .
Horthy Miklós egyik nagy melléfogása (sok volt) a hadüzenet
az oroszok ellen, mire ki akart „ugrani”, már késő volt.
A kiszámíthatatlan (alattomos ?) románok is itt húzódnak
meg mellettünk, a trianoni magyarok leszármazottaival,
nem árt ellensúlyozni az orosz kapcsolattal.
Erdogan pl. meszebb van, de ott a legtöbb menekült,
ezzel riogatja Európát.
„Már a spájzban vannak az oroszok” (Tanú), ez nem nagy baj,
kis hazánk pedig az EU -ban.