
A hitelintézetnek 50 százalékkal kell mérsékelnie egy ügyfele svájcifrank-alapú hitelszerződésének kamatát visszamenőlegesen is – írja a Napi Gazdaság.
Az ok, hogy a bank irreálisan magas kockázati felárral számolt a hiteldíjmutató megállapításánál.
A döntéssel ismét szorosabb lett a hurok a bankok körül a régióban, hiszen Magyarországon is sikerrel veszik fel a versenyt a könyörtelen és profithajhász sarcok ellen.
A cikk emlékeztet rá, hogy Romániában életbe lépett egy jogszabály, ami szerint jogerős bírósági döntés esetén a hitelintézetnek nemcsak a felperes szerződéséből, hanem az összes megállapodásból törölnie kell az önkényesnek nyilvánított kikötéseket.
Diósi László, az OTP Romania vezérigazgatója ezzel kapcsolatban a az újságnak azt mondta, a most partot ért per már évek óta tart, mivel a jogszabályhoz nincs végrehajtási utasítás, így az OTP egyénileg foglalkozik a panaszokkal. Romániában a károsultaknak a fogyasztóvédelem jelenhet megoldást a problémáikra.
Ők indítanak ezt követően vizsgálatot és ha kell bírósági eljárást kezdeményeznek.
A tapasztalatok vegyesek, ugyanis volt aki megnyert egy per, mások pedig veszítettek – ugyan olyan feltételek mellett.
A fogyasztóvédelem ennek orvosolására megvizsgálja a megállapodásokban rejlő vitatható feltételeket. Becslések szerint a problémás kontraktusok száma meghaladja az egymilliót.
Az ottani jegybank elvégzett egy stressztesztet, amiből kiderült, hogy ha a hitelintézetek a szerződések tömeges módosítására szorulnak, a kumulált egyszeri veszteségük legfeljebb 4,7 milliárd lej lehet, ami nagyjából 1,1 milliárd eurónak felel meg az árfolyamtól függően.
A bankszövetség nyilván sokkal drasztikusabb számokkal rukkolt elő, ők már 12 milliárdról beszélnek. Ha azonban a jogszabályt visszamenőlegesen is alkalmazzák, akkor ez 21,2 milliárd lejre nőhet kalkulációik alapján.
magyartudat.com