
Közölni kell a polgárokkal, hogy ki sodorta Szerbiát ilyen helyzetbe – jelentette ki Zoran Stojiljković, a Függetlenség szakszervezet alelnöke és a politológiai kar tanára.
Szavai szerint a kormány új, gazdaságot érintő intézkedései az ország túlélését és a szociális dráma elkerülését szolgálják.
Leszögezte, amennyiben a polgároknak kell viselniük az intézkedések terhét, akkor választ kell kapniuk arra a kérdésre is, ki hozta Szerbiát ilyen helyzetbe.
„A rövid távú intézkedések szempontjából ez egy olyan valami volt, amit mindenképp meg kellett tenni, mert a gazdagoknak és tehetősebbeknek kell megfizetniük az árat. Az intézkedések sürgősségiek és rövidtávúak, viszont engem az érdekel, hogy a szerbiai kormány fejlesztési stratégiával áll-e majd elő, s így megmondják-e, hol lesz Szerbia és hol lesznek polgárai 15-20 év múlva, mik a prioritások és melyik oktatási profilokat alkalmazzuk majd” – jelentette ki Stojiljković.
Azt mondta, nem lehet arra számítani, hogy a nyilvánosság megelégszik a 24 vitás privatizációs ügy kivizsgálásával, amihez az Európai Unió ragaszkodik, sokkal mélyebbre kell vinni a vizsgálatot azzal kapcsolatban, ki és milyen módon semmisítette meg 2000 után Szerbia fennmaradó ipari kapacitásait.
Stojiljković megállapította, hogy 2008-ban, 2009-ben vagy 2010-ben nem volt meg az akarat ezeknek az ügyeknek a kivizsgálásához, de jelenleg, amikor megváltozott a politikai erők viszonya, semmi oka annak, hogy a polgárok előtt továbbra is titokban tartsanak egyes válaszokat.
„Egyszer be kell majd nyújtani a számlát. Ha most mindannyiunknak tennünk kell annak a költségvetésből hiányzó 800 millió eurónak az előteremtéséért, akkor valakinek válasszal kell szolgálnia arra is, hogy ki és hogyan sodort bennünket ebbe a helyzetbe” – szögezte le Stojiljković.
Emlékeztetett az oknyomozó újságírással foglalkozó nemzetközi konzorcium eredményeire, amelyek szerint 2000 után a privatizációs folyamatok során 50 milliárd dollárt tulajdonítottak el az államtól és utalták át offshore cégek számláira. Ez az összeg nagyjából Szerbia egy éves GDP-jének felel meg.
„Tudják a neveket, és valakinek felelnie kell azért, hogy tönkretették a gazdaságot, hogy elleniparosítási folyamatot hajtottak végre, amiért ipari létesítmények nélkül maradtunk, a pénzügyi szektort könnyen átadták, s mindez úgy történt meg, hogy nem volt fejlesztési stratégia. Egy ilyen típusú elszámolás bizonyítaná, hogy nem szelektív harc folyik és nem csak azok ellen harcolnak, akik esetében erre utasítást kaptak” – magyarázta Stojiljković.
A korrupcióellenes ügynökség tagjaként Stojiljković elmondta, a politikai rendszer javulása érdekében, amelynek nem szabad kétértelmű antikorrupciós politikán alapulnia, fontos, hogy a pártok pénzelésével kapcsolatos vétségek elévülésének határidejét öt évre tolják ki, írja a Tanjug.
Leszögezte, meg kell vizsgálni, hogy a tájkunok a törvényesen előlátott összegeken túl utaltak-e pénzeket a pártoknak álnéven. „Lehet, hogy egyes tájkunok be is vallják, kiket finanszíroznak, és akkor egészen másként fog kinézni a helyzet Szerbiában” – hangsúlyozta Zoran Stojiljković.
Forrás:(vajma)
magyartudat.com
Ugyan az a recept, mint Magyarországon. Tökéletesen pontos analógiát lehet tapasztalni az országok leépítése, tönkretétele, kifosztása, eladósítása, nyomorba döntése mögött.
Épül a Világbirodalom!
Ha az európai nemzetek nem ocsúdnak fel és nem veszik észre, hogy egymás ellen kijátszották őket, miközben a nevető harmadik szó szerint „mindent visz”, akkor itt a vég.
Sajnos a recept az emberek nagy része előtt ismert – pontosan le van írva a „Cion bölcseinek jegyzőkönyvei”-ben – ismert tehát az ellenség stratégiája, hadviselésének milyensége, pontosan lemérhető, hogy épp most mi történik, hol tart a „jelképes kígyó”, ennek ellenére Európa Csipkerózsika álmát alussza!
Csak nézzük meg, hogy Magyarországon mi lett a felelősségrevonásból…