
Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és az Európai Unió is üdvözölte szombaton az aznap Genfben létrejött amerikai-orosz egyezséget a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítéséről, a damaszkuszi kormánnyal szemben álló Szabad Szíriai Hadsereg (SZHSZ) ugyanakkor elutasította a keretmegállapodást.
Guido Westerwelle német külügyminiszter úgy kommentálta a fejleményt, hogy “ha a szavakat tettek követik, jelentősen megnő az esély a politikai rendezésre”. Leszögezte, hogy a tartós békét Szíriában katonai megoldással nem lehet megteremteni, az kizárólag politikai megoldással vihető végbe.
Angela Merkel német kancellár is üdvözölte a genfi eredményt, amelyet nagyon örvendetesnek nevezett egy mainzi választási rendezvényen. Megjegyezte, hogy a szavakat most tetteknek kell követnie, és az elkövetkező hetek megmutatják, hogyan alakulnak a dolgok az örvendetes hír után.
Laurent Fabius francia külügyminiszter Párizsban “fontos előrelépésnek” minősítette a megállapodást. Nyilatkozatában mindenesetre megjegyezte, hogy Franciaország megvárja az ENSZ vegyifegyver-ellenőreinek a Damaszkusz környékén augusztus 21-én végrehajtott gáztámadásról elkészített jelentését, amelyet a szakértők hétfőn hoznak nyilvánosságra.
Fabius egyébként hétfőn közös asztalhoz készül ülni amerikai és brit kollégájával, hogy áttekintsék az egyezség tartalmát, akárcsak a megállapodás jóváhagyásának és végrehajtásának a feltételeit.
William Hague brit külügyminiszter országa nevében ugyancsak üdvözölte az amerikai-orosz megállapodást, amelynek maradéktalan megvalósításához szerinte azonnal hozzá kell látni.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szóvivője útján üdvözölte az egyezséget, és kifejezte reményét, hogy ez majd elvezet a szíriai nép borzalmas szenvedéseinek a megszüntetéséhez. A főtitkár annak a reményének is hangot adott, hogy a keretmegállapodás megakadályozza a vegyi fegyverek további bevetését, és szabaddá teszi az utat a politikai megoldás előtt.
Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter az egyezséget bátorító lépésnek nevezte, amelyet szerinte mihamarabb újabbaknak kell követniük. A szíriai rezsimnek az ígéreteit maradéktalanul be kell tartania, és teljes hozzáférést kell biztosítania minden olyan telephelyhez és létesítményhez, amelyben vegyi fegyvert állítanak elő vagy tárolnak.
Szelím Idrísz tábornok, a Szabad Szíriai Hadsereg (SZHSZ) felkelő csoport parancsnoka isztambuli sajtónyilatkozatában szombaton leszögezte, hogy nem tudják elfogadni az egyezséget, az őket nem érinti, nekik nincsenek vegyi fegyvereik, és folytatják a harcot a damaszkuszi rezsim bukásáig.
A damaszkuszi rezsim szövetségese, Irán első állásfoglalásában úgy értékelte, hogy a genfi megállapodással az Egyesült Államoknak immár nincs ürügye a Szíria elleni katonai csapásra.
Hoszein Amír-Abdullahjan iráni külügyminiszter-helyettes szerint a genfi egyezség gyakorlatilag megfosztotta az Egyesült Államokat és bizonyos más országokat minden olyan ürügytől, amellyel katonai csapást mérnének Szíriára.
A külügyminiszter-helyettes teheráni nyilatkozatában megjegyezte: akár az (Izraellel szembeni, Irán, Szíria, a libanoni Hezbollah és a palesztin Hamász alkotta) ellenállási front sikerérének is nevezhetné, hogy az Egyesült Államok előnyben részesíti a diplomáciai megoldást.
Az Európai Unió üdvözli az Egyesült Államok és Oroszország között létrejött megállapodást a szíriai vegyi fegyverek gyors és biztonságos megsemmisítésére – tudatta szombati közleményében az EU külügyi főképviselője, Catherine Ashton. A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) főigazgatója pedig közölte: megteszik a szükséges lépéseket, és már zajlanak az előkészületek a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésére.
Közleményében Catherine Ashton Moszkvához és Washingtonhoz csatlakozva felszólítja a damaszkuszi vezetést, hogy azonnal biztosítson akadálytalan hozzáférést az ENSZ és az OPCW számára minden létesítményhez, amely a vegyi fegyverekhez köthető. Ashton arra számít, hogy napokon belül az OPCW Végrehajtó Tanácsa elé kerülhet az a határozattervezet, amely részletesen rendelkezik majd minden, a szíriai vegyifegyver-programhoz köthető anyag megsemmisítéséről és a program felszámolásáról, valamint mindezek szigorú ellenőrzéséről.
A külügyi főképviselő azt is üdvözli, hogy a szíriai kormány nyilatkozatban vállalta, hogy azonnal alkalmazza a vegyi fegyverekről szóló nemzetközi egyezmény (CWC) előírásait, még azelőtt, hogy a dokumentum Szíriára nézve hatályossá, kötelező érvényűvé válna.
Az uniós politikus közleményében arra is kitér, hogy az EU az OPCW legnagyobb anyagi támogatója, az uniós tagállamok közül pedig több is rendelkezik a kellő tudással és technológiával egyes vegyi anyagok semlegesítéséhez, ezért az EU és a tagállamok készen állnak, hogy segítséget nyújtsanak az OPCW-nek a feladat teljesítéséhez.
Közleménye végén Catherine Ashton hangot ad reményének, hogy a vegyi fegyverekről kötött megállapodás lehetővé teszi, hogy folytatódjanak az erőfeszítések a szíriai konfliktus politikai megoldására, valamint mielőbbi békekonferencia megrendezését sürgeti ennek érdekében.
A hágai székhelyű OPCW szintén üdvözölte a Genfben létrejött amerikai-orosz megállapodást. Ahmet Üzümcü, a szervezet török főigazgatója reményét fejezte ki, hogy a megállapodás előmozdítja majd, hogy Szíria teljesítse a CWC előírásait, mivel Damaszkusz úgy döntött, aláírja az egyezményt.
Szombati közleményében Üzümcü világossá tette, hogy amint a szervezet Végrehajtó Tanácsa meghozza a javasolt döntéséket, meg fogják tenni a szükséges lépéseket, hogy a lehető leghamarabb, ellenőrizhető módon megtörténhessen a teljes szíriai vegyifegyver-készlet és a gyártó kapacitások felszámolása, megsemmisítése. A főigazgató szerint ezt a szervezet minden tagállami és a nemzetközi közösség egésze is támogatni fogja.
Üzümcü tudatta továbbá, hogy a szervezet végrehajtó tanácsa már a héten foglalkozik a kérdéssel, és leszögezi, hogy a CWC az egyetlen többoldalú egyezmény, mechanizmus, a kizárólagos eszköz arra, hogy a világ megszabaduljon a vegyi fegyverektől, a szervezet szakértői pedig már elkezdtek dolgozni azon, hogy előkészítsék a Szíriában elvégzendő feladatokat.
Az OPCW 1997-ben, a CWC hatályba lépésekor jött létre. A hágai székhelyű szervezet feladata annak ellenőrzése és végrehajtása, hogy a teljes nevén a vegyi fegyverek fejlesztésének, előállításának, felhalmozásának és használatának tilalmáról szóló egyezmény részes államai teljesítik a CWC-ben foglalt kötelezettségeket. A CWC-t eddig a világ 189 tagállama írta alá. Az ENSZ tagállamai közül hét ország nem vállalta, hogy csatlakozik az egyezményhez: Angola, Mianmar, Egyiptom, Izrael, Észak-Korea, Dél-Szudán és Szíria. Utóbbi a napokban jelezte, csatlakozik az egyezményhez. Izrael és Mianmar már aláírta szerződést, de egyelőre nem ratifikálta az egyezményt. Az OPCW 2000-ben együttműködési megállapodást írt alá az ENSZ-szel, de ettől eltekintve teljes mértékben független az Egyesült Nemzetek Szervezetétől.
magyartudat.com