
A magyar nyelv regionális nyelvvé nyilvánítását kezdeményezi az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Erdélyben, illetve részletes cselekvési tervet dolgoznak ki az autonómia megvalósításáért – döntött a szervezet Választmánya.
Kétezer-tizenkettő szeptember 15-én, Kolozsváron, idén második alkalommal ülésezett az EMNT Választmánya, melynek tagsága az országos elnökségből, a területi szervezetek és a szakbizottságok elnökeiből áll. A testület napirendjén az időszerű szervezeti és működési, valamint közéleti témák álltak.
Az elnöki és ügyvezető elnöki beszámolókat követően az EMNT Választmánya több témában is határozatot hozott. Eldöntötték, hogy ukrajnai példára kezdeményezik a magyar nyelv regionális nyelvvé nyilvánítását Erdélyben, és kidolgozzák az erre vonatkozó szakmai javaslatot, mely a jelenlegi hazai nyelvtörvény rendelkezéseinek módosítását – beleértve a 20%-os küszöb csökkentését – is tartalmazza. Az EMNT nemzetpolitikai szakbizottsága az elkövetkezőkben részletes cselekvési tervet dolgoz ki az autonómia megvalósítására vonatkozóan, figyelembe véve a már létező autonómiatervezeteket. Az EMNT Választmánya aggodalommal figyeli, hogy a kárpát-medencei térségben újra felerősödött a magyarellenesség, mely folyamat leállítására ugyancsak cselekvési tervben tesz javaslatot.
Az EMNT-elnökség a közelmúltban látogatást tett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnél, akinél üdvözölte a magyar kormány választási regisztrációra vonatkozó tervét, és felajánlotta az erdélyi irodahálózat segítségét az erdélyi magyar állampolgárok regisztrációjában. A magyar nemzeti kataszter mintájára az EMNT kezdeményezi az erdélyi magyar kataszter elkészítését is.
Az EMNT Választmánya a parlamenti választások közeledtével üdvözölte az Erdélyi Magyar Néppárt választásokon való indulását.
A Választmány az európai polgári kezdeményezés tárgyában üdvözölte a Székely Nemzeti Tanáccsal ez ügyben kötött szövetséget, és készen áll a jövőre esedékes egymillió aláírás összegyűjtésében való együttműködésre. A Választmány támogatja a székelyföldi referendum ügyét.
Az EMNT gazdasági szakbizottsága, valamint a Mikó Imre Tervért felelős koordinátor a közeljövőben előkészítik a magyarországi Nemzetgazdasági Minisztériummal aláírandó egyezményt, mely az Erdély gazdasági fejlesztésére létrejött terv mentén történő együttműködést erősítheti meg.
Döntöttek arról is, hogy az Erdélyi Közszolgálati Szabadegyetem szeptembertől induló féléves képzéssorozatának szervezésébe bekapcsolódnak a területi EMNT-irodák.
Az EMNT Választmánya elhatározta, hogy a következő hetekben összehangolt országos akciót indít az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása kapcsán, folytatva a Székely Mikó Kollégium ügyében szervezett tiltakozásokat.
Az EMNT Választmánya számba vette a következő negyedév kiemelt rendezvényeit, s egyeztetett a soron következő nemzeti ünnepek megszervezéséről. Szeptember 28. és október 7. között kerül sor a Brassói Magyar Napokra, melyet idén második alkalommal szerveznek meg, s mely a tavaly nagy sikernek örvendett a brassói és környékbeli magyarság körében.
Az elkövetkező időszakban három kerek évfordulót ajánlott az EMNT elnöke a Választmány figyelmébe: 2013. október végén a Kolozsvári Nyilatkozat megszületésének 20. évfordulójára, 2013. február 1-jén a 10 évvel ezelőtt a szatmárnémeti Láncos-templomban megalakult Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsra, illetve 2013 júniusában a hírhedt neptuni találkozó 20. évfordulójára emlékezhetünk.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) keretében szeptember 14-én, pénteken, Kolozsváron két szakbizottság, az egyházügyi illetve a szociális- és népegészségügyi alakult meg.
Az egyházügyi szakbizottság működését Püsök Sándor Csaba, az EMNT egyházügyi alelnöke felügyeli. A szakbizottság elnöke a gyergyószentmiklósi Pázmán Attila lett. Ugyanaznap megalakult az EMNT szociális- és népegészségügyi szakbizottsága, amelyet Szabó László, az EMNT közép-erdélyi régióelnöke hívott össze, és melynek az ügyvezető elnöke a kolozsvári Miklós Magdolna lett. Mindkét ülésen a megalakulást követően meghatározták a bizottságok feladat- és hatáskörét.
A szakbizottságok szerepe a különböző szakterületre vonatkozó előterjesztések előkészítése, háttéranyagok összeállítása és az adott területre vonatkozó érdekérvényesítés szakmai megalapozása. A szakbizottságok tagsága folyamatosan bővíthető.