Kijev és Brüsszel megegyeztek a Timosenko-ügyben: a volt ukrán miniszterelnök Németországba utazik kezelésre, cserébe Ukrajna aláírhatja az EU csatlakozással kapcsolatos megállapodást.
A Timosenko-ügy már régóta nehezíti Brüsszel és Kijev kapcsolatát.
Európában a volt ukrán miniszterelnöknőt politikai fogolynak tartják és feltételezik, hogy a börtönben nem kapja meg a megfelelő orvosi kezelést.
Viktor Janukovics álláspontjának változása a Keleti Partnerség csúcstalálkozójának közeledtével hozható összefüggésbe. Ezen a csúcstalálkozón ugyanis Ukrajna arra készül, hogy aláírja az EU-val való csatlakozási megállapodást. Brüsszel nem egyszer kijelentette, hogy a Timosenko-ügy akadályt képez Ukrajna és az EU közeledésében.
A kompromisszum részletei egyelőre titokban vannak, ugyanakkor feltételezhető, hogy Ukrajna csökkenti Timosenko ítéletét 7-ről 3 és fél évre, így a volt miniszterelnöknő kérheti a feltételes szabadlábra helyezést.
Timosenkonak azonban továbbra is ki kell fizetni a több milliós büntetést.
Amennyiben Timosenko külföldre megy és megtagadja a büntetés megfizetését, hazájában eltiltják a politikai élettől, ami az ukrán kormánynak nagyon jól jönne.
A Julija Timosenko elleni ítéletet a bíróság 2010 októberében mondta ki. Az ítélet szerint Timosenko hivatali visszaélést követett el, amikor gázszerződést írt alá Oroszországgal, amely oda vezetett, hogy az országot 189 millió dollár veszteség érte.
A büntetésként a bíróság 7 év letöltendő börtönt szabott ki, valamint az államot ért kár visszafizetését.
Továbbá megtiltották, hogy szabadulása után három évig meghatározott politikai pozíciókat töltsön be. Nyugaton úgy vélik, hogy a bíróság döntése Viktor Janukovics nyomására született, aki így akart megszabadulni egy veszélyes ellenféltől.
(lenta)
magyartudat.com