
Az ukrán-orosz háború jelenetei néhol vad történelmi képeket öltenek magukra, minden rendelkezésre álló eszközt felhasználva Oroszország megállítására – még a Maxim géppuskát és a szovjet mini-katonai terepjárót is.
Az orosz hatalom ellen a 16. század óta harcoló kozákok stílusában öltözött ukrán önkéntesek szovjet katonai járműveken közlekednek, antik első világháborús gépfegyverekkel.
A Focus lefordította Dan Parsons nyugati katonai megfigyelő szövegét a zaporozsjei ukrán csapat harcosairól.
A közelmúltban olyan képek és videók jelentek meg a világhálón, amelyeken Ukrajna önkéntes területvédelmi erőinek tagjai a Zaporozsje régió délkeleti részén, ahol jelenleg heves harcok dúlnak, hagyományos kozák öltözékbe öltözve, Maxim géppuskával állnak, fegyvereket helyeztek el egy szovjet LuAZ összkerékhajtású járművön.
A Suspilne Zaporizhzhya ukrán közszolgálati műsorszolgáltató dokumentumfilmjének egyik jelenete az anakronizmusok szédítő rétegezése.
A legmodernebb a vázban, a TRO vadászrepülők katonai egyenruháját leszámítva, a hidegháborús korszak ZAZ-969-re épülő összkerékhajtású LuAZ-969-e.
Ezeket a Zaporozhye Automobile Building Plant (ZAZ) gyártotta 1966 és 1971 között ugyanabban a városban, amelyet a harcosok most védenek.
1971-ben a termelést az északnyugat-ukrajnai Lucki Autógyár (LuAZ) vette át, amelyet ma Bogdan Motors Assembly Plant néven hívnak.
Ilyen autókat 1992-ig gyártottak, amikor is a Szovjetunió már összeomlott, így nagyon valószínű, hogy ezt a LuAZ-t a hidegháború után gyártották.
2002-ig gyártották a LuAZ-1302 névre keresztelt továbbfejlesztett, a 969-eshez nagyon hasonló módosítást, bár a videón látható autó szögletes kerékívei a szovjet időszak régebbi modelljét jelzik.
Az apró kétüléses egyfajta nagy hasmagasságú terepszállító teherautó terepvezetéshez.
A fenék alatti hézagnak és a motorháztető alatt található magas légbeömlőnek köszönhetően az autó még a patakokat is leküzdheti.
A LuAZ eredeti, 967-es verziója csónakszerű karosszériával rendelkezett, amely lehetővé tette, hogy 30 percig vitorlázzon, és forgó abroncsok segítségével mozogjon a vízben.
A 969-es dizájnját eredetileg a Vörös Hadsereg számára készítették, egy kis, robusztus haszonjármű iránti igényük alapján, mint a koreai háború amerikai dzsipje.
A LuAZ raklapokon szállíthatta a sebesült katonákat, amelyeket egy további hátsó rámpa segítségével meg lehetett rakni, valamint szállíthatott lőszert és vontatótüzérséget.

Fotó: Suspіlne Zaporizhzhya
Ennek a bizonyos teherautónak a hátára fel van szerelve egy folyadékhűtéses M1910/41 Maxim géppuska.
A fegyver elavultnak tűnik, mert az: a tervezés alapja az első világháború előtti időszakból származik.
Ennek a géppuskának különféle változatait, köztük az ikonikus vízhűtéses csövűeket is gyártották Oroszországban, majd a Szovjetunióban 1945-ig.
Az ukrán fegyveresek a Maximot is használják a jelenlegi konfliktusban.
A frontvonal mindkét oldalán rengeteg a rosszul elhelyezett, elavult vagy egyszerűen fura fegyver.
A jelenlegi konfliktusban mindenfajta elavult lőfegyvert, járművet és felszerelést használnak, bár a modern fegyverek, például a páncéltörő irányított rakéták és az UAV-k is a háború szerves részét képezik.
Az orosz csapatok és Ukrajna is a legmodernebb fegyvereket küldi a frontra, miközben a tartalékosokat és a milíciákat régi modellekkel, köztük a korábbi háborúkból megmaradt modellekkel fegyverkezik fel.
A „Maxim” és a LuAZ kombinációja technikailag egyfajta „kocsi” – ezt a kifejezést eredetileg a nyitott lovas kocsikra vagy kocsikra szerelt géppuskákra használták.
Mivel a legtöbb, ha nem az összes modern páncélozott jármű a frontvonalbeli ukrán erőknél áll szolgálatba, a TPO egységeinek gyakran maguknak kell szállítást keresniük, különösen a heves harcok területén, mint például Zaporozsje.
A megszállt Krímtől északra fekvő térség az elmúlt hetekben egy újbóli orosz offenzíva célpontja volt.
Megjegyzendő, hogy ugyanabban a videóban más ukrán harcosok modern AK-74 és AK-12 gépkarabélyokkal, páncéltörő rakétákkal és többféle gránátvetővel (RPG) vannak felfegyverkezve, bár nem világos, hogy katonákról van szó. a reguláris ukrán hadseregből.
A videón a LuAZ-on több TRO-harcos útja látható a frontra, ami a narrátor szerint valami „szafari” az önkéntesek számára.
A videón egy másik helyen egy modern terepszínű kisteherautót mutatnak be, hátul egy könnyű légelhárító fegyverrel.
A videóban egy ukrán harcos elmagyarázza az elavult fegyverek vonzerejét a modern hadviselésben.
Ez a régebbi kialakítás megbízható, és viszonylag könnyen használható és karbantartható olyan harcosok számára, akik kevés vagy semmilyen formális képzettséggel nem rendelkeznek.
„Minden nagyon könnyű és egyszerű” – mondja, miközben töltényeket tölt a hagyományos „Papakha”-ból a DP-27 géppuska körtárába. „1941-ben adták ki, és még mindig működőképes.
A férfi fejdísz és bajusz még nagyobb anakronizmus a fegyverekhez és egy teherautóhoz képest.
Ő és mások a videón leborotválták a fejüket, és bozontos bajuszokat viselnek, hogy a 16. században Kelet-Ukrajnában élt ukrán kozákokhoz hasonlítsanak.
A kozákok eredetileg a kaukázusi régióból származó etnikai csoport voltak.
Az Orosz Birodalom különböző részein éltek, és a cári időszakban zsoldosként és határőrként szolgáltak.
A kozákok vad lovasként és kiváló harcosként voltak híresek – úgy tűnik, ez az a kép, amelyet a modern ukrán harcosok szeretnének kialakítani.
Azóta a kifejezés egyfajta köznévvé vált különféle kisebbségi csoportokra, valamint a kozák életmódot folytatókra.
Az „ülő” vagy „domolykó” frizura egyetlen hajszál borotvált vagy kopasz fejre hullik. Néhány katona csíkjain egy ilyen frizurájú kozák stilizált képe látható.
Ez egyrészt a nemzeti identitás szimbóluma, másrészt az orosz ellenségeik megvetése.
Az oroszok általában a „khokhol” („elezár”) szót etnikai alapon sértik az ukránokat.
A Zaporizzzsján előrenyomuló orosz katonák néhány ilyen szigorú kozákokkal találkoznak, akik ülő férfiakkal, fülbevalókkal és bozontos bajusszal rendelkeznek.
Ez a TPO egység azt a sok csoportot képviseli, amelyek csatlakoztak az ukrán önkéntes erőkhöz, hogy ellenálljanak az orosz inváziónak, beleértve a szélsőjobbos és szélsőbalos ukránokat és a külföldi harcosokat.
A videón látható harcosok közül egy másik, egy idős, 62 éves férfi elmagyarázza, mi a motiváció, hogy hevesen megvédjék a hazát az erősen felfegyverzett külföldi betolakodóktól.
„Minden kozák szereti a földjét” – mondja.
A férfi modern taktikai felszerelésbe van öltözve, de borotvált feje, dús, kozák stílusú bajusza és szakálla van.
Az ukrán kozák jelmez mélyen személyes és történelmi jelentéssel bír a konfliktus mindkét fél számára.
Ez arra emlékeztet, ahogy 1944-ben a D-Day ejtőernyősök kifestették az arcukat és leborotválták a mohawkokat, mielőtt partra szálltak a megszállt Franciaországban.
A harcosok évezredek óta viselnek stilizált ruhákat és ékszereket, hogy félelmet keltsenek ellenségeik szívében.
Kozák nagypapa összefoglalja a történetet Ukrajna harci etikájáról, és elmondja érveit a halálbüntetés mellett, még a múlt századi felszerelésekkel is.
„Legalább egy kozák marad, és Ukrajna újjászületik” – mondja.
„A kozákokon kívül senki sem fog élni ezen a földön. És minden ukrán kozák.”
Magyar Tudat