London polgármestere, Boris Johnson a napokban arról írt, hogy az orosz elnökből, Vlagyimir Putyinból, előbújt Sztálin szelleme.
Ez egy komoly felvetés: mintha Oroszország ugyanúgy sztálini módszereket alkalmazná.
Az elmúlt hetek történései arra utalnak, hogy nagyon is. Bár az ukrán politikai változások és az orosz Krím-félszigeti beavatkozás jelentős befektetői nyugtalanságot okozott, a végeredmény az, hogy a piacok szankciók miatti beszűkülése jelenti az igazi fenyegetést Oroszország számára, és a politika letudja zárni a piacokat Oroszország körül.
A 2013 végéig , a rubel árnyékként vetődött a dollárra, és válság közeli állapotba vitte az Egyesült Államokat, a krími beavatkozás hatására azonban az orosz tőzsde esett és a rubel a dollárhoz képest az ötödik helyre került.
Jelentősen alábbhagyott az utóbbi hetekben a piaci lelkesedés, a befektetési kedv Oroszország felé, ezért Putyinéknak óvatosan kell a továbbiakban mozogni, mivel a politikailag hozzákapcsolódó oligarchák nem szenvedhetnek kárt, nem sérülhetnek érdekeik.
Kiemelendő, hogy Németország és Közép-Európa erősen függ az orosz gázszállítástól – Oroszország a globális gáz termelés 12 százalékát és az olajtermelés 20 százalékát adja, melyből adódó bevétel nagyon fontos, az orosz árucikkek 70 százaléka exportra megy, s ennek a fele az üzemanyag .
A játék nagyon veszélyes, és valószínűleg nem tart sokáig. Az oroszoktól importáló országok elkezdték keresni az alternatív beszerzési forrásokat, míg más országokban fokozták a termelést és válaszul megnövelték az export termékek árait.
Végső soron a krími probléma kinőtte magát regionálisból világszintűvé.
Ugyanakkor ne felejtsük el Kínát sem, mely kihasználva a zűrzavart, meglepetéssel szolgálhat a világnak.
Boris Johnson
London polgármestere
magyartudat.com
Vajon mivel érdemelte ki Johnson úr, hogy ide kerüljön?
Az elemzésével, kedves Anna.
Köszönöm válaszát, Főszerkesztő úr!