Körlevélben szólította fel hétfőn Adrian Jean Andrei, a székelyföldi Hargita megye prefektusa a helyi polgármestereket, hogy három napon belül távolítsanak el a polgármesteri hivatalokról minden „törvénytelen” zászlót.
A prefektus egy közelmúltban hozott bírósági ítéletre hivatkozott a körlevélben, amely álláspontja szerint egyértelművé teszi a zászlóhasználatra vonatkozó szabályokat – közölte az Agerpres hírügynökség.
„Mivel a bírósági határozat által szertefoszlik a Románia és a más államok zászlóinak kitűzésére vonatkozó törvényi előírások esetleges félreértelmezésének a lehetősége, de azért is, hogy megelőzzék a helyi költségvetések megterhelését a törvényi előírások megszegéséért kirovandó büntetésekkel, felkérjük, hogy e levél kézhezvételétől számított három napon belül távolítsák el a polgármesteri hivatalról azokat a zászlókat, amelyek nem felelnek meg a törvényes előírásoknak” – idézte az Agerpres a prefektus levelét.
Időközben a bíróság elutasította a csíkmadarasi polgármesteri hivatal fellebbezését a címeres magyar zászló kitűzéséért februárban kirótt 4000 lejes (mintegy 280 ezer forintos) büntetés ellen. Az összeget viszont 2500 lejre (175 ezer forintra) csökkentette.
Bíró László, Csíkmadaras polgármestere korábban arra hivatkozott, hogy a törvény más államok zászlajára vonatkozik. Magyarország hivatalos zászlaja a címer nélküli piros-fehér-zöld, ezért értelmezése szerint a címeres zászló kitűzése nem ütközik törvénybe.
Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere az MTI-nek hétfőn elmondta, éppen a többi csíki polgármesterrel tanácskozott, amikor a körlevelet megkapta, és rögtön telefonon kérdezte a prefektust, hogy a székely zászlóra is vonatkozik-e a felszólítás. „Azt a tájékoztatást kaptam, hogy nem. A székely zászló ügyében tehát nem kell pánikba esni. Nem kérdés, hogy ott marad a zászló a városházán” – jelentette ki Ráduly Róbert. A polgármester azt is megjegyezte, hogy a Csíkmadarason kitűzött címeres magyar zászló ügyében született törvényszéki ítélet sem jogerős.
magyartudat.com
Ha szabadna javasolni, a prefektus úr és hozzá hasonlók inkább azt az „ismeretlen tettest” vonják felelősségre, aki merészelte leköpni a Székely Zászlót, s amiről két videofelvétel is van.