
Nemcsak az amerikai és európai állampolgárokat hallgatta le az Egyesült Államok nemzetbiztonsági ügynöksége, hanem Hongkongban és Kínában is hackertevékenységet folytatott. A hivatal vezetője szerint a titkos lehallgatásokkal terrortámadásokat akadályoztak meg. Az Európai Bizottság (EB) garanciát vár a washingtoni vezetéstől, hogy nem él vissza az európai polgárok adataival.
Az amerikaiaknak meg kellene köszönniük, hogy a kormány elolvassa az e-mailjeiket – így védte meg a nyilvánosságra került titkos megfigyelési programját az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője kongresszusi meghallgatásán. A kémfőnök szerint terrorista támadások tucatjait akadályozták meg a lehallgatással. A Nemzetbiztonsági Ügynökség akcióját az egyik volt alkalmazottja leplezte le.
– Pontos számot nem tudok mondani, mert az titkos, de több tucat megelőzött terrortámadásról van szó – jelentette ki Keith Alexander, a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője.
A titkos programok olyan fejlettek, hogy az amerikai kormány gyakorlatilag már a begépelés közben el tudja olvasni bárkinek az e-mailjét. Barack Obama korábban úgy nyilatkozott, hogy az eljárást nem tartja jogilag aggályosnak, mivel a kongresszus és a bíróság jóváhagyása kell ahhoz, hogy engedélyezzék egy adott személy megfigyelését. Az Európai Unió ennél egy kicsivel több garanciát szeretne.
– A bizottság egyértelmű kötelezettségvállalást vár az Amerikai Egyesült Államoktól, hogy azokat az adatvédelemről és a bírósági jogorvoslatról szóló alapvető jogokat, amelyek az EU-ban érvényesek, ugyanúgy tiszteletben tartja, mint az amerikaiak jogait – mondta Tonio Borg fogyasztóvédelmi biztos.
A nyilatkozó szakértő szerint több európai ország eddig is tudott a titkos programról.
– Most kiszivárogtak arról aratok, hogy a holland és a belga titkosszolgálat remekül együtt dolgozott az NSA-vel, tehát a terrorgyanús személyek telefonja például Hollandiából és Brüsszelből be volt kapcsolva az NSA-hez. Különösen iszlám terroristákra vadásznak, ez élő probléma Európában is, nem csak az USA-ban – jelentette ki Georg Spöttle.
Angela Merkel német kancellár már jelezte, hogy napirenden lesz a titkos megfigyelés is, amikor az amerikai elnök jövő héten Berlinbe látogat.
(Hír TV)
magyartudat.com
Maximum ez a hír azokat lepte meg, akik az internet csecsemőkorában nem figyeltek arra a megfelelő személy által kimondott mondatra, hogy a gép érintése is nyomot hagy…