Most a Népszava a Malaysianow hírportálra hivatkozva arról írt, hogy a megvásárolt kínai Shangrila 510S gépek nem alkalmasak intenzív osztályon történő használatra,
ERRŐL PEDIG A VÁSÁRLÁS PILLANATÁBAN MÁR TUDOTT A MAGYAR KORMÁNY!
A malajziai hírportál kiderítette, hogy a kutatóorvosok a 178 milliárd forint értékű beszerzés előtt egy hónappal nyilvánosságra hozták vizsgálati adataikat, melyek arra irányultak, hogy az említett gépek nem alkalmas az intenzív osztályon való használatra.
KIEMELTÉK, HOGY AZOK OXIGÉNELLÁTÁSA IDŐNKÉNT AKADOZIK ÉS EREDETILEG NEM IS KÓRHÁZAK SZÁMÁRA LETTEK GYÁRTVA!
A vizsgálati eredményről még a brit számvevőszék is kiállított egy 60 oldalas jelentést, melynek következtében a szigetország egészségügyi tárcája 750 ilyen típusú berendezést vont ki a forgalomból.
A lap kiemeli továbbá azt is, hogy az Orbán-kormány által beszerzett másik modell, az SH300-assal kapcsolatos aggályokat Kolumbiából jelentették a vásárlást megelőzően, ahol a jelentések szerint a berendezések legalább hat ember halálát okozták a váratlan leállásokkal.
Korábban a Magyar Orvosi Kamara arra figyelmeztetett, hogy érthetetlenül sok az áldozat a kórházakban a gépen tartott páciensek között, és hogy ki kellene deríteni, nem a gépek miatt van-e így
– emlékeztetett a Népszava, majd hozzátették:
előfordult, hogy magyar kórházban egy-egy lélegeztetőgép füstölni kezdett, de az is, hogy beüzemelni sem tudták.
Orbánék azonban korábban azzal büszkélkedtek, hogy egyetlen más uniós tagállam sem kötött ekkora összegű egyedi megállapodást a járvány elleni küzdelemben, míg az ellenzék azt emelte ki, hogy felesleges volt 6258 darab lélegeztetőgépet beszerezni, mert eleve nincs elég orvos, illetve ápoló a működtetésükhöz.
Tompos Márton, a Momentum korrupció elleni munkacsoportjának vezetője az üggyel kapcsolatban kifejtette: “az önmagában felháborító, hogy a készülékek átlag csaknem 90 ezer dollárba kerültek (jelenleg körülbelül 30 millió forint darabonként).
AZON FELÜL IMMÁR SÚLYOS EGÉSZSÉGÜGYI ÉS BIZTONSÁGI KÉRDÉSEKET KELL TISZTÁZNI, MIUTÁN BEBIZONYOSODOTT, HOGY A KÉT TÍPUS HASZNÁLATA EMBERÉLETEKBE KERÜLT.”
A magyar kormány malajziai partnere ellen egyébként pénzmosás gyanújával folyik vizsgálat, a cégcsoport központjában nemrégiben házkutatást tartottak és adathordozókat foglaltak le.
Magyar Tudat