Vlagyimir Putyin elnök az ukrajnai konfliktus hátterében ismét népszerűsítette Oroszország nukleáris erejét, szerdán kijelentve, hogy egy új ballisztikus rakétarendszernek megállásra és gondolkodásra kell késztetnie Moszkva ellenségeit.
Putyin nyolc héttel ezelőtt bejelentette, hogy Oroszország megtámadja Ukrajnát, és figyelmeztette a Nyugatot, hogy az útjába kerülő minden kísérlet „olyan következményekhez vezet, amilyenekkel még soha nem találkozott történelme során”.
Napokkal később elrendelte az orosz nukleáris erők fokozott készültségbe helyezését.
Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára a múlt hónapban kijelentette, hogy „a nukleáris konfliktus lehetősége, amely korábban elképzelhetetlen volt, most ismét a lehetőségek birodalmába került”.
Íme, hogyan működne Oroszország parancsnoki lánca atomfegyver kilövése esetén.
Ki dönti el, hogy orosz atomfegyvert indít?
Az „ Orosz Föderáció állampolitikájának alapelvei a nukleáris elrettentésről ” című 2020-as dokumentum szerint az orosz elnök úgy dönt, hogy nukleáris fegyvereket használ.
Ezt a kis aktatáskát, amelyet Cseget néven ismernek, mindig az orosz elnök közelében tartanak, összekötve őt az orosz stratégiai nukleáris erők parancsnoki és irányító hálózatával.
Látható, hogy a nukleáris bőröndben a fő „start” gomb egyáltalán nem piros (ahogyan mindenki elképzelte), hanem fehér. De a piros gomb a rakéták kilövésének törlése.
És tőle balra (a sarokban) van egy másik – „reset”, ez az összes parancs törlése.
De miért van még egy tucat gomb a bőröndben?
Csak találgatni lehet.
Lehetséges, hogy egy egész sor fehér gomb szükséges a szárazföldi, légi és tengeri nukleáris erők aktiválásához (az úgynevezett nukleáris triád).
A Cseget nem tartalmaz nukleáris indítógombot, hanem az indítóparancsokat továbbítja a központi katonai parancsnokságnak – a vezérkarnak.
Ha Putyin kiadja a nukleáris parancsot, mi történik?
Az orosz vezérkar hozzáfér az kilövési kódokhoz, és két módszere van a nukleáris robbanófejek kilövésére.
Engedélyezési kódokat küldhet az egyes fegyverparancsnokoknak, akik ezután végrehajtják az indítási eljárásokat.
Létezik egy Perimetr néven ismert tartalékrendszer is, amely lehetővé teszi, hogy a vezérkar közvetlenül kezdeményezze a szárazföldi rakéták kilövését, megkerülve az összes közvetlen parancsnoki állást.
Vajon Putyin „magas riasztási” parancsa valószínűbbé tenné a kilövést?
Miután Putyin február 27-én bejelentette, hogy az orosz elrettentő erőket – köztük atomfegyvereket is – fokozott készültségbe kell helyezni, a védelmi minisztérium közölte, hogy a Stratégiai Rakétaerőket, az Északi- és Csendes-óceáni Flottát, valamint a Nagy hatótávolságú Repülési Parancsnokságot helyezték el „fokozott” harckészültségbe, és megerősített személyzettel.
Az orosz nukleáris doktrínában nem jelenik meg a megerősített vagy különleges harckészültség kifejezés, így a katonai szakértők értetlenül állnak, mit jelenthet.
Oroszországnak vannak szabályai az atomfegyverek használatára?
A 2020-as doktrína négy forgatókönyvet mutat be, amelyek igazolhatják az orosz nukleáris fegyverek alkalmazását:
– nukleáris fegyverek vagy tömegpusztító fegyverek alkalmazása Oroszország vagy szövetségesei ellen;
– Oroszország vagy szövetségesei elleni ballisztikus rakéták kilövéséről szóló adatok;
– kritikus kormányzati vagy katonai helyszínek elleni támadás, amely aláásná az orosz nukleáris erők azon képességét, hogy reagáljanak a fenyegetésekre;
– hagyományos fegyverek alkalmazása Oroszország ellen, „amikor az állam léte forog veszélyben”.
Milyen nukleáris képességekkel rendelkezik Oroszország?
Az Amerikai Tudósok Szövetsége becslése szerint Oroszországnak 5977 nukleáris robbanófeje van, több, mint bármely más országnak együttvéve.
Ebből 1588 van telepítve és használatra kész, olvasható itt.
Rakétái kilőhetők szárazföldről, tengeralattjárókról és repülőgépekről.
Putyin felügyelte az orosz nukleáris erők összehangolt tesztjét február 19-én.
Április 20-án a TV bemutatta, hogy az évek óta fejlesztés alatt álló Sarmat interkontinentális ballisztikus rakétát sikeresen tesztelték.
Az orosz nukleáris erők „ez év őszén” kezdik meg az új rakéta szállítását – idézte a Tass hírügynökség szerdán egy magas rangú tisztviselőt.
Az Egyesült Államok a maga részéről a múlt hónapban elhalasztotta Minuteman ballisztikus rakétájának rutinszerű próbaindítását, hogy nyilvánvalóan csökkentse az Oroszországgal fennálló feszültséget.
Oroszország és elődállama soha nem használt atomfegyvert háborúban.
Eddig csak 1945-ben, a második világháború végén alkalmaztak nukleáris fegyvert a konfliktus során, amikor az Egyesült Államok atombombákat dobott le Hirosima és Nagaszaki japán városaira.
Magyar Tudat
Az egyik Bujtor filmben Kern András megnyomott egy gombot hasonló dobozon,
erre bejött egy takarítónő 🙂
🙂