Moszkva bizonyítékokat tárt fel arra vonatkozóan, hogy Kijev több, amerikai támogatásban részesült biolaboratórium létrehozására, és hogy semmisítse meg a veszélyes kórokozók mintáit, melyről itt írtunk.
Az orosz védelmi minisztérium szerint bizonyítéka van arra, hogy ezek a biolaborok bizonyos etnikumokat célzó biológiai fegyvereken dolgoztak.
Kijev és Washington is tagadja.
Az Egyesült Államok kormánya egy ideje kerüli a kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy finanszírozott biolaboratóriumokat Ukrajnában, mígnem a politikai ügyekért felelős helyettes államtitkár, Victoria Nuland március 8-án be nem ismerte, hogy Washington valóban segítséget nyújtott ezeknek a laboratóriumoknak (de ennek ellenére kerülte a megerősítést).
Nem világos, mi tartott ennyi ideig az Egyesült Államoknak – különösen azért, mert több mint egy évtizede tökéletesen tudott legalább egy ilyen laboratóriumról.
Az Egyesült Államok Fegyveres Erői Elhárító Központjának munkájának köszönhetően 2010. június 17-től megmaradt egy médiakivágás, amely elmeséli, hogy Richard Lugar akkori amerikai szenátor
tapsolt az ideiglenes központi referencialaboratórium (ICRL) megnyitásához Odesszában, Ukrajnában.
Az eredetileg a BioPrepWatch.com által közzétett (és csak webarchívumokban és a Counterproliferation Center kivágásaiban megőrzött) cikk szerint a létesítmény 3. szintű biológiai biztonsági laboratórium volt – vagyis a Föld legveszélyesebb kórokozóinak kezelésére volt felszerelve, mint a lépfene és a Q-láz.
Kifejezetten ezeknek a kórokozóknak a kutatására készült – áll a cikkben a néhai szenátorra hivatkozva.
A Nunn-Lugar partnerek folyamatos együttműködése minden ember biztonságát javította a tömegpusztító fegyverek és a terroristák esetleges felhasználása ellen, a járványok és a közegészségügyi következmények megelőzése terén tett előrelépések mellett
– mondta Lugar akkor.
Sőt, az ICRL ukrajnai létrehozásáról szóló tárgyalások még régebbre nyúlnak vissza – 2005-ig – derül ki a Nunn-Lugar Report archivált kiadásából, amely az év augusztusában készült.
Akkoriban Lugar és (akkoriban) szenátortársa, Barack Obama összehangolták az ukrán hatóságokkal a madárinfluenza terjedésének tanulmányozását és megakadályozását.
Az orosz védelmi minisztérium megállapításai szerint véletlenül a madárinfluenza volt az egyik kórokozó, amelyet a kijevi laboratóriumok vizsgáltak a veszélyes kórokozók Ukrajnából Oroszországba vándorló madarak általi lehetséges terjedésével összefüggésben.
Végül Ukrajna megállapodást írt alá az Egyesült Államokkal a Nunn–Lugar törvény értelmében, amely a tömegpusztító fegyverek eltávolítását tűzte ki célul a volt szovjet államokból, és beleegyezett egy modern laboratórium felépítésébe a veszélyes kórokozók kezelésére és tanulmányozására a területén.
Annak ellenére, hogy végül elismerte az Egyesült Államok által finanszírozott biolaboratóriumok jelenlétét Ukrajnában, Victoria Nuland nem vette figyelembe Oroszország vádjait a veszélyes kórokozók módosításával és biológiai fegyverekké alakításával kapcsolatos kísérletekkel kapcsolatban.
Ugyanakkor azt mondta, Washingtont „meglehetősen aggasztja” az a lehetőség, hogy az orosz katonaság lefoglalja ezeket a laboratóriumokat az ukrán területen végzett különleges műveletük során.
William Burns, a CIA igazgatója azt állította, hogy Ukrajnában nem végeznek kutatást olyan veszélyes kórokozókkal kapcsolatban, amelyeket biológiai fegyverekben lehetne felhasználni.
Az orosz hadsereg kijelentéseit „propagandának” és „hamis zászlós hadműveletek” lehetséges ürügyének minősítette, írja a Daily Telegraph.
Az Egészségügyi Világszervezet pedig felszólította Ukrajnát, hogy semmisítse meg a laboratóriumaiban elhelyezett nagy veszélyt jelentő kórokozókat – arra hivatkozva, hogy meg kell akadályozni a „véletlen vagy szándékos kibocsátást”.
Magyar Tudat