Vlagyimir Putyin orosz elnök arra figyelmeztetett, hogy Európában új fegyverkezési verseny folyik, amelyet az instabilitás és a feszültség vezérel, miközben ragaszkodott ahhoz, hogy hazája készen áll a kontinens országaival való baráti kapcsolatok helyreállítására.
A hamburgi Die Zeit újságban kedden Putyin hangsúlyozta a szovjetek szerepét az európai nemzetek megszabadításában a náci megszállás alól.
Az elnök tisztelgett a Vörös Hadsereg katonái előtt,
akik nemcsak védték hazánk függetlenségét és méltóságát, hanem megmentették Európát és a világot is a rabszolgaságtól.
Ezután hozzátette, hogy a Harmadik Birodalom vereségét
Hitler-ellenes koalíció szövetségeseink, az Ellenállás mozgalom résztvevői és német antifasiszták is követték, akik közelebb hozták közös győzelmünket.
Putyin szerint a hidegháború végének „Európa közös győzelmének” kellett volna lennie , de a földrész egész területén feleslegesen újjáéledtek a feszültségek.
Az elnök a NATO-t hibáztatta ebben a helyzetben, azzal érvelve, hogy az Egyesült Államok vezette katonai tömb a hidegháború korszakának konfrontációjának „ereklyéje” .
Kelet felé történő terjeszkedése, az ellenkezések ellenére, bizalmatlanságot és feszültséget táplált a kontinensen – mondta.
Moszkva és a NATO kapcsolatai a Szovjetunió bukása után kezdetben oldottabb lett, és mindkét fél még egy nyilatkozatot is aláírt, fenntartva, hogy „nem tekintik egymást ellenfeleknek”.
Oroszország azonban ragaszkodik hozzá, hogy vállalja, hogy a blokk nem kívánja kiterjeszteni az ország határainak elérését, amelyet 2004-ben törtek meg, amikor a NATO történelmének egyetlen legnagyobb terjeszkedésén ment keresztül, befogadva a balti nemzeteket és számos korábbi keleti országot.
A lépést Putyin stratégiai fenyegetésként említette a Krím 2014-es újbóli visszacsatolásakor mondott beszédében.
„Ráadásul – írta Putyin kedden – „ sok országot mesterségesen választottak a kollektív Nyugat vagy Oroszország mellé.
” Az elnök a 2014-es ukrajnai eseményeket említette példaként „melynek következménye ennek ez az agresszív politikának”.
Hozzátette, „az EU aktívan támogatta az alkotmányellenes fegyveres puccsot Ukrajnában”.
Az európai biztonság egész rendszere mára jelentősen leromlott” – figyelmeztetett.
„A feszültség növekszik, és az új fegyverkezési verseny kockázata valóságossá vált.
Hiányoljuk az együttműködés által kínált óriási lehetőségeket – annál is fontosabb most, amikor mindannyian közös kihívásokkal nézünk szembe, például a járvánnyal és annak súlyos társadalmi és gazdasági következményeivel. „
Putyin megismételte, hogy „Oroszország támogatja az átfogó partnerség helyreállítását Európa többi részével”, és ismét felvetette
az együttműködés és a biztonság közös terének gondolatát az Atlanti-óceántól a Csendes-óceánig.
Kedden a német olvasókhoz intézett felhívásában Putyin elmondta:
A világ dinamikus hely, új kihívásokkal és fenyegetésekkel néz szembe. Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy a korábbi félreértések, kemény érzések, konfliktusok és hibák terhét viseljük.
Hozzátette, hogy
közös és vitathatatlan célunk a kontinens biztonságának biztosítása elválasztó vonalak nélkül, az egyenlő együttműködés közös tere és az inkluzív fejlődés Európa és az egész világ jóléte érdekében.
Magyar Tudat