A V4-ek 2016-ra felállítják azt az „európai uniós” harccsoportot, amelyről idén márciusban Visegrádon állapodtak meg a tagállamok honvédelmi miniszterei.
Az észak-atlanti szervezet azonban nem sok beleszólást kapna a csapatok irányításába, hiszen az egész kezdeményezés alapvető lényege, hogy egy attól független katonai csoportosulás jöjjön létre.
Ez pedig nagyon sok kérdést felvet a régió és benne Magyarország jelenlegi helyzetéről és perspektíváiról.
Kérdés: mennyiben lehet mindez pont az EU-ban erősödő dezintegrációs folyamatok újabb forrása?
Hende Csaba kiemelte: a magyar kormány nemrég döntött arról, hogy biztosítja a honvédség Gripen vadászgépeinek fejlesztésére a közvetlen légi támogatási képesség kialakításához szükséges forrásokat. Ez – mint a miniszter kiemelte – a hadsereg legmodernebb fegyverrendszerének műveleti képességfejlesztését jelenti. A felállítandó V4 EU Harccsoport közvetlen légi támogatási feladatainak vállalásával Magyarország – Lengyelország után – a második legjelentősebb hozzájáruló nemzetté válhat.
Hende Csaba elmondta, a V4-ek évek óta tárgyalnak arról, hogy a felállítandó harccsoportban valamilyen módon – például harci, illetve szállítóhelikopterekkel – Ukrajna is részt vegyen. A V4-es együttműködés továbbra is nyitott, hogy fogadja ezt az ukrán hozzájárulást – mondta a miniszter.
A tervek szerint december 11-én adják át a limanowai katonai temetőt, amely első világháborúban elesett magyar katonák nyughelye is – tájékoztatott Hende Csaba honvédelmi miniszter csütörtökön, miután Krakkóban tárgyalt Tomasz Siemoniak lengyel védelmi miniszterrel.
A miniszter felidézte, az első világháborúban a mai Lengyelország területén 250-300 ezer magyar katona vesztette életét.
Hende Csaba 2013 októberében írta alá lengyel kollégájával a lengyel-magyar hadisír megállapodást. Ennek keretében döntöttek a limanowai katonai temető közös felújításáról is.
Az 1914. november 28. és december 18. között Limanowánál az egyesített osztrák-magyar hadsereg több hetes csatában megállította és visszavetette a Krakkó irányába áttörni készülő orosz csapatokat.
Hende Csaba elmondta, hogy lengyel kollégájával az ukrán válságra is kitértek. Megállapították, hogy Európa biztonsága szempontjából aggasztóak az események.
Mint kiemelte: az ukrajnai fejlemények rávilágítanak a szilárd kapcsolatrendszer, a kollektív védelem és a szövetségi szolidaritás jelentőségére.
A lengyel védelmi miniszterrel abban is egyetértettek, hogy a két ország közötti védelmi együttműködés „sikerágazattá vált”, de a visegrádi együttműködés (V4) is jelentősen fejlődött az elmúlt időszakban a védelem területén – folytatta.
magyartudat.com
Nagyon leegyszerűsítve, megint két tűz közé kerülhetnek a lengyelek és magyarok. Önfeláldozásban mindig nagyok voltunk.