Oroszország amellett van, hogy fejlessze kapcsolatait az Európai Unióval, mert ez mindkét fél érdeke – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő, miután csütörtökön Matteo Renzivel tárgyalt Moszkvában.
Az olasz miniszterelnök szerint Ukrajna keleti területének biztosítani kell az autonómiát.
A két elnök a megbeszélést követően külön-külön nyilatkozatot tett.
Az olasz miniszterelnök a tárgyalások előtt terjedelmes interjút adott, írja a TASS.
Az interjú során egyebek kifejtette, hogy tisztelni kell Ukrajna szuverenitását, helyre kell állítania az ellenőrzést a teljes államhatáron, Kijevnek reformokat kell végrehajtania annak érdekében, hogy biztosítsa a leszakadó területeknek az autonómiát.
Erre példának az észak-olaszországi Dél-Tirol régiót említette, ahol jelentős számban élnek német ajkúak.
A terület 1815-től 1919-ig az osztrák Tirol tartományhoz, illetve az Osztrák-Magyar Monarchiához tartozott.
Renzi azt is hangsúlyozta, hogy a minszki megállapodás óta sokkal derűlátóbban tekint az ukrajnai konfliktus rendezésére.
Az olasz kormányfő a Vlagyimir Putyinnal folytatott tárgyalásokat követő nyilatkozatában hangsúlyozta: egyetértettek az orosz államfővel abban, hogy az ukrajnai konfliktusban szemben álló feleknek be kell tartaniuk a február 12-i minszki megállapodásokat. Ígéretet tett arra, hogy az Európai Unió intézményrendszerén belül minden lehetséges segítséget megad az ukrán válság rendezéséhez. Egyebek között országa decentralizációjában is meg tudja osztani tapasztalatait Ukrajnával.
Az orosz elnök értékelése szerint Renzi egy sor értékes javaslatot tett az ukrajnai helyzet hosszú távú rendezésére.
Hozzátette, hogy az ukrajnai szembenállás átfogó rendezésének elengedhetetlen feltétele a minszki megállapodások szigorú betartása. Nagyon időszerűnek és hasznosnak nevezte tárgyalásukat tekintettel az európai és a világban uralkodó helyzetre.
Az orosz elnök bejelentette, hogy az Orosz Közvetlen Befektetési Alap és olasz partnere 1 milliárd dolláros (mintegy 278 milliárd forint) orosz-olasz alapot hoz létre a befektetések ösztönzésére egymás országaiban. Az olasz befektetések Oroszországban több mint 1,1 milliárd dollárt (körülbelül 305 milliárd forint), míg az orosz befektetések Olaszországban 2,3 milliárd dollárt (mintegy 610 milliárd forint) tesznek ki.
Az orosz államfő kiemelte az orosz-olasz energetikai együttműködést, és arról is beszélt, hogy a Szuhoj orosz repülőgépgyár és olasz partnerei együtt fogják a nemzetközi piacon népszerűsíteni a Szuhoj-Superjet 100-as típust.
Már 150 darabot megrendeltek tőlük.
Ezt az utasszállító repülőgéptípust az orosz Szuhoj és az amerikai Boeing cég együtt fejlesztette ki. 2008-ban szállt fel az első gép.
magyartudat.com