MIKÖZBEN AZ ALBÁN ETNIKAI ERŐK FELLÉPNEK A TARTOMÁNY SZERB KISEBBSÉGE ELLEN, BELGRÁD ARRA SZÁMÍT, HOGY A NATO FIGYELMEN KÍVÜL HAGYJA AGGÁLYAIT.
Szerbia kérni fogja, hogy haderőt telepítsen Koszovóba a tartomány szerb lakosságával szembeni albánok által vezetett fellépés miatt – mondta szombaton Aleksandar Vučić elnök.
Vučić hozzátette: arra számít, hogy Koszovó NATO-támogatói elutasítják a kérést.
Kérést fogunk küldeni a KFOR parancsnokának, hogy biztosítsa a Szerb Köztársaság hadseregének és rendőrségének tagjainak Koszovó és Metohija területére történő telepítését
– mondta Vučić, utalva a NATO vezette Koszovói Erők missziójára a tartományban. .
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244-es határozata értelmében Szerbiának joga van katonai és rendőri erőket küldeni Koszovóba bizonyos helyzetekben, beleértve abban az esetben is, ha lakosságának „békés és normális élete” veszélybe kerül.
Koszovót a NATO-erők megszállták, mióta a blokk 1999-ben beavatkozott, hogy kiűzze a jugoszláv csapatokat a tartományból.
Tekintettel erre a megszállásra és Koszovó függetlenségének 2008-as kikiáltására, Vučić kijelentette, hogy a KFOR valószínűleg elutasítja kérését, jóllehet „ez egy kötelezettség a KFOR számára.”
A koszovói albán hatóságok csütörtökön több száz rendőrt küldtek a többségi szerbek lakta északi Kosovska Mitrovica kerületbe, ami megsértette a Belgrád és Pristina között 2013-ban kötött megállapodást.
A koszovói rendőrök még aznap 42 ezer liter bort foglaltak le egy szerbek által fenntartott nagyhocai borászatból, egy nappal korábban pedig rohamrendőr egységeket küldtek be egy leposavicsi óvodába.
Az incidensek a legutóbbi fellángolások azóta, hogy Albin Kurti koszovói miniszterelnök júliusban bejelentette a szerb rendszámok betiltását a Belgrád és Pristina közötti kapcsolatokat szabályozó 2013-as megállapodásra hivatkozva.
Szerbia a megállapodást lépésnek tekinti Koszovó függetlenségének elismerése felé, és nem ratifikálta azt.
Vučić szombaton azt állította, hogy Koszovó a jövő héten tervezi benyújtani az Európai Unióhoz való csatlakozási kérelmét.
Közölte, Szerbia ellenzi ezt a tervet, mivel „csak szuverén és független államok kérhetnek felvételt”, aminek Koszovó sem tagja.
Ráadásul öt uniós ország, köztük Spanyolország és Görögország nem ismeri el Koszovót független államként, írja a Daily Telegraph.