Aleksandar Popov, a Regionalizmus Központ igazgatója arra figyelmeztetett, hogy a tartomány illetékességével és Vajdaság alaptörvényével kapcsolatos kérdések újbóli feszegetése nagyon komoly politikai válsághoz vezet, amelynek következményei nehezen beláthatók.
A Dnevniknek nyilatkozva Popov úgy értékelte, az egyetlen kiút a jelenlegi válságból az alkotmány módosítása.
„Nem látom annak lehetőségét, hogy ezt az alkotmányos kérdést belátható időn belül megoldják, s ezért naponta mélyebbre süllyedünk a politikai válság ingoványában”, mondta Popov. „Újvidék és Belgrád viszonya az előző megbízatási időszak alatt sem volt felhőtlen, amikor ugyanaz a politikai garnitúra volt mindkét hatalmi szinten, s attól tartok, hogy ez a helyzet, az alkotmánybíróság döntésével, amely eltörölte a tartomány illetékességének egy részét, egy még komolyabb válság bevezetője lehet akkor, amikor a központi szinten olyan pártok vannak hatalmon, amelyek többé-kevésbé valamennyien a vajdasági autonómia nyílt ellenzői.”
Popov úgy véli, Pásztor Istvánnak, a tartományi képviselőház elnökének a javaslata, miszerint a probléma egy alkotmányerejű törvény meghozatalával megoldható lenne, konstruktív, de nagy kérdés, parlamenti szavazás alkalmával vajon megkapná-e a kétharmados többséget a szerb szkupstinában, ahol „az uralkodó pártok döntő többsége Vajdaság autonómiájának ellenzője”.
Az pedig, mutatott rá, milyen az új hatalom viszonyulása Vajdaság irányába, jól látható „a vajdasági önkormányzatokra mért csapásokból is”, ahol a már megalakult hatalom „átkomponálását” tűzték ki célul.
„Képtelenség, hogy a köztársasági koalíció átmásolását helyi szintre éppen egy olyan uralkodó pártbeli politikus javasolja, aki saját pártja programját a decentralizációra alapozza. Egyébként, ez gyakorlatilag az alkotmány által szavatolt demokratikus rend és az önkormányzatok elleni támadás”, hangsúlyozta Popov, aki rámutatott, abszurd és rendkívül káros, hogy a gazdasági és szociális válság közepette ilyen potenciális politikai tűzfészket hoznak létre.
Másfelől, Popov azt mondja, a vajdasági politikai élet szereplői, akik pillanatnyilag a várakozás állapotában vannak, ugyanakkor eltökéltek abban is, hogy nem mondanak le a vitatott illetékességekről, csak részben számíthatnak az Európai Unió támogatására az autonómia elért színvonalának védelmében, amelyet Popov egyébként is csak felszínesnek tart. Az EU-t, véli, pillanatnyilag teljesen leköti a koszovói kérdés, ugyanakkor azt sem tartja valószínűnek, hogy az új központi hatalom európai retorikáját éppen a Vajdaság iránti nagylelkűséggel kívánná alátámasztani.
„Úgy tűnik, a brüsszeli tisztségviselőknek pillanatnyilag sokkal fontosabb, hogy a szerbiai hatalommal lenyelessék a koszovói gombócot, mint hogy most komolyabban törődjenek a vajdasági kérdéssel, legyen az bármilyen fontos is a szerbiai demokratizációs folyamatok szempontjából”, fejtette ki Popov, s hozzátette, „emiatt, amennyiben a központi hatalom nem tanúsít megértést Vajdaság iránt, a vajdasági hatalom pedig ignorálja az alkotmánybírósági döntést, akkor heves politikai válsággal kell számolnunk”.
A tartományi adminisztráció Vajdaság brüsszeli irodájával kapcsolatban kijátszhatja azt az adut, hogy egyes szerbiai városoknak is van képviseletük az EU központjában. De – figyelmeztetett Popov – komoly bajok lesznek, ha a köztársasági kasszából egyszercsak majd nem utalják át az illetékességek megvalósításához szükséges pénzeket.
„A pénzelés eddig sem volt megoldott, s komoly fennakadások voltak a köztársaság és a tartomány között a pénzek átutalásában. Ez a huzavona pedig akár teljes összeomláshoz is vezethet”, figyelmeztetett Popov, aki szerint a lépés sora most a szerbiai parlamenten van, amelynek felül kellene vizsgálnia a tartomány illetékességére vonatkozó törvényt, amiből majd kiderül az is, hogyan vélekedik az alkotmánybírósági döntésről az új parlamenti többség . írja a Dnevnik újvidéki napilap.
vajma.info/magyartudat.hu