Az 1989-es politikai rendszerváltással a négy közép-európai ország lakosai közül leginkább a lengyelek, legkevésbé a magyarok elégedettek – derült ki abból a nemzetközi felmérésből, amelynek eredményét kedden hozta nyilvánosságra Prágában a CEORG (Central European Opinion Research Group) közvélemény-kutató intézet.
A CEORG tagszervezetei által készített felmérésből kiderült, hogy a lengyelek 71 százaléka véli úgy, hogy az 1989-es rendszerváltás pozitív eredménnyel járt. Csehországban ezt a véleményt a megkérdezettek 63 százaléka, míg Szlovákiában 56 százaléka osztja. Magyarországon a rendszerváltás pozitív hatásáról a megkérdezettek 48 százaléka van meggyőződve.
A lengyelek 39 százaléka válaszolta azt, hogy a rendszerváltás „határozottan kifizetődött”. Csehországban a legnagyobb csoportot (38 százalék) azok alkotják, akik szerint a rendszerváltás „inkább pozitív” eredménnyel járt. A „határozottan kifizetődött” álláspontot csak a megkérdezettek 25 százaléka osztotta. Szlovákiában ezt a nézetet a megkérdezettek 19 százaléka, Magyarországon pedig 12 százaléka vallotta.
Az 1989 utáni időszakot értékelve szintén a lengyelek a legoptimistábbak. A lengyelek 45 százaléka véli úgy, hogy ez az időszak pozitív volt, 27 százalék szerint egyenlő arányban volt pozitívum és negatívum is, míg 15 százalék szerint a negatívum van többségben.
Csehországban az emberek 37 százaléka véli úgy, hogy az elmúlt 25 év inkább kedvező volt, ellenkező véleményt a megkérdezettek 29 százaléka fogalmazott meg, 30 százalék szerint a pozitívumok és a negatívumok egyensúlyban vannak.
Magyarországon és Szlovákiában egyaránt 27 százalékot tesz ki azok aránya, akik inkább pozitívan ítélik meg a rendszerváltás utáni időszakot. Negatív véleményt erről az időről a magyarok 42 százaléka, és a szlovákok 35 százaléka fogalmazott meg. Azt, hogy a rendszerváltás utáni időszakban egyensúlyban vannak a pozitívumok és a negatívumok a szlovákiai válaszadók 33 százaléka, a magyarországiak 20 százaléka gondolja.
Csehországban a felmérést a CVVM közvélemény-kutató intézet készítette idén februárban országos lakossági mintán írja Kokes József az MTI tudósítója.
magyartudat.com
Nem tudom, melyik cikkhez írjam.
Kik azok a furcsa külsejű fekete szakállas bevándorlók….?.. akiken látszik, hogy nem magyarok és nem is a Kárpát-medencében élő szláv népekhez tartoznak? A magyarság mint etnikum, nem fekete hajú.
Hogy kerültek ide mostanában, amikor a magyar fiatalok, aktív korúak, tömegével kényszerültek kivándorlásra ?